Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas podejmowania decyzji o studiach za granicą jest:
Jak mogę sfinansować swoje studia, pobyt i zakwaterowanie?
Koszty studiów na pewno powinny zostać dobrze zaplanowane przed wyjazdem z kraju. Korzystając z naszego doświadczenie odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące finansów i stypendiów w UK.

Studia licencjackie

1Pożyczka na czesne

Pożyczka rządowa na czesne jest najpopularniejszym sposobem finansowania studiów licencjackich w Wielkiej Brytanii. Ubiegać się o nią może każdy obywatel Unii Europejskiej. Jej wysokość jest zależna od kraju, w którym będziemy studiować:

 • W Anglii na uczelniach publicznych otrzymujemy 9,000 GBP oraz 6,000 GBP na uczelniach prywatnych
 • W Walii pożyczkę wynosi 3,810 GBP, ponieważ dodatkowe 5 190 GBP czesnego pokrywa rząd walijski
 • W Szkocji studia są bezpłatne, ponieważ rząd szkocki pokrywa całe czesne, które wynosi 1,820 GBP

Dokumenty aplikacyjne składa się po raz pierwszy do Student Finance w kwietniu w roku, w którym rozpoczynamy studia. Jest ona przyznawana na rok, tak więc należy ponownie aplikować o dofinansowanie w kolejnych latach.

W skrócie:
 • O pożyczkę mogą aplikować wszyscy obywatele Unii Europejskiej - nie ma możliwości jej nie dostać
 • Nie spłacasz pożyczki dopóki Twoje zarobki nie osiągną progu 17 495 GBP rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok 7 005 GBP w Polsce.
 • Formularze aplikacyjne są publikowane zazwyczaj w marcu/kwietniu klasy maturalnej.
2Jak obliczyć ile spłacam?
 1. Odejmij od swojej pensji rocznej 17 495 GBP.
 2. Oblicz 9%
 3. Podziel na 12
 4. Zaokrąglij do jednego funta
Jesli zarabiasz np 30 000 GBP - a to duża pensja:

30,000 – 17,495 = 12,505
9% of 12,505 = 1125,45
1125,45/ 12 = 93,78

Zaokrąglamy

3Przykładowe kwoty spłaty
Roczny przychód przed podatkiemMiesięczna pensjaMiesięczna spłata kredytu
Do £17,495£1,457£0
£18,500£1,541£26
£21,000£1,750£48
£24,000£2,000£48
£30,00£2,500£93
 • Kiedy Twoje zarobki spadną poniżej tej kwoty - możesz przerwać spłatę.
 • Pożyczka anuluje się po 30 latach.
 • Aplikację na pożyczkę wypełnić trzeba do kwietnia roku po rozpoczęciu studiów, ale radzimy zrobić to o wiele wcześniej.
 • Przez proces wypełniania dokumentów i kontaktu z EU Team ze Student Loans Company przeprowadzi Cię Twój konsultant Elab.
4Pożyczka na życie

Oprócz pożyczki na czesne, możliwe jest uzyskanie pożyczki na życie. Mamy trzy możliwości:

 • Dofinansowanie na około 5,740 GBP
 • Dofinansowanie na około 8,009 GBP w przypadku zamieszkania w Londynie
 • Wysokość pożyczki na życie zależy od dochodów aplikanta, aby uzyskać dofinansowanie na życie, należy podjąć pracę. Jeśli chcemy otrzymać pożyczkę już na pierwszym rok to należy wyjechać do Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem studiów, czyli przed 1 września i podjąć pracę na co najmniej 3 miesiące w dowolnym wymiarze godzin. Po 3 miesiącach można ubiegać się o pożyczkę na życie w biurze Student Finance.

5Stypendia

Stypendia na brytyjskich uczelniach nie należą do najbardziej popularnych i najczęściej używanych źródeł finansowania edukacji. Należy aplikować o nie bardzo wcześnie, a ich wysokość nie jest duża. Stypendia zazwyczaj nie przekraczają 1,000-1,500 GBP rocznie i są otrzymywanie w formie redukcji czesnego.

Wyjątkami są najlepsze uczelnie w Wielkiej Brytanii, Oxford i Cambridge, które oficjalnie zabraniają swoim studentom pracy w trybie full-time, ponieważ uważają, że ich studenci powinni skoncentrować się na studiach. Te uniwersytety hojnie obdarowują swoich studentów stypendiami i zapomogami.


Studia magisterskie

1Pożyczka na czesne

Jeśli decydujesz się na studia magisterskie w Wielkiej Brytanii, jesteś pewnie świadomy, że studia w Wielkiej Brytanii są płatne. Koszt programu (rocznego!) różni się zależnie od uczelni i kierunku. Pamiętaj jednak, że od czerwca 2016 roku, rząd brytyjski umożliwił aplikantom na studia magisterskie aplikacje o pożyczkę w wysokości do 10 000 GBP.

Osobom, które wybrały studia 2-letnie, będzie przysługiwała pożyczka w wysokości do 5000 GBP na każdy rok studiów.

2Wymagania
Mogę ubiegać się o pożyczkę jeśli:
 • Jestem obywatelem Unii Europejskiej
 • Ostatnie trzy lata mieszkałem na terytorium Unii Europejskiej
 • Nie ukończyłem jeszcze studiów magisterskich
3Na co mogę przeznaczyć pieniądze?

Jeśli nie potrzebujesz całej kwoty, możesz wziąć pożyczkę na mniej niż 10 000 GBP. Pieniądze trafią na Twoje konto w brytyjskim banku, więc możesz przeznaczyć je na opłacenie czesnego, lub na pokrycie kosztów utrzymania. Decyzja zależy od Ciebie

4Jakie są zasady spłaty pożyczki?

Po ukończeniu studiów mamy rok wolnego, dopiero w kolejnym roku zaczynamy spłacać pożyczkę.

Pożyczkę spłacają tylko osoby, które osiągnęły próg zarobkowy 21 000 GBP/rocznie pracując w Wielkiej Brytanii, dla osób pracujących w Polsce ten próg jest niższy i wynosi ok 10 500 GBP/rocznie.

Krótki FAQ

1Kto udziela pożyczek?

Pożyczek udziela rządowa organizacja Student Finance England (Student Loans Company), agencja powołana przed rząd brytyjski do udzielania pożyczek studentom studiów licencjackich i magisterskich.

2Kiedy i jak wypłacane są pieniądze?

Pieniądze są wypłacane, kiedy rozpoczniesz już kurs, a szkoła potwierdzi organizacji Twoją rejestrację. Pożyczka wypłacana jest w trakcie roku szkolnego w trzech ratach : 33%, 33% i 34%.

Część uniwersytetów będzie od Ciebie wymagała wpłaty depozytu jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Oznacza to, że pierwszą ratę zapłacisz sobie samodzielnie, a później 'odbierzesz' sobie tą kwotę z pieniędzy, które przeleje Ci Student Finance England.

3Kiedy aplikować o pożyczkę i co trzeba zrobić, żeby ją dostać?

Formularze aplikacji o pożyczkę są zazwyczaj publikowane w okolicach maja, jednak aby otrzymać pożyczkę, trzeba spełnić kilka warunków:

 • Trzeba być w Wielkiej Brytanii przed pierwszym dniem rozpoczęcia studiów - zazwyczaj oznacza to, że trzeba być w Wielkiej Brytanii przed pierwszym września roku rozpoczęcia studiów
 • Posiadać brytyjski National Insurance Number
 • Posiadać konto w brytyjskim banku
 • Na załatwienie tych formalności będziesz potrzebował ok 1 miesiąca, więc spokojnie wyjeżdżając do UK wcześniej uda Ci się dopiąć wszystko na ostatni guzik.
4Co spłacam?

Miesięcznie spłacać musimy 6% z nadwyżki nad minimalną kwotą wymienioną powyżej.

Przykład:

Próg od którego musimy zacząć spłacać pożyczkę do powyżej 21 000 GBP rocznie czyli 1750 GBP miesięcznie

Jeśli zarabiamy 2500 GBP miesięcznie, to znaczy 750 GBP powyżej kwoty spłaty pożyczki, spłacimy miesięcznie 6% tej nadwyżki. Nasza rata wtedy wyniesie 45 GBP miesięcznie

5Czy pożyczka jest oprocentowana?

Tak. Na chwilę obecną oprocentowanie wynosi 4,6%

6Czy Elab pomoże mi w aplikacji o pożyczkę?

Oczywiście! Jeśli aplikujesz na uczelnie partnerskie Elab lub korzystasz z naszych pakietów premium, pomożemy Ci na każdym etapie aplikacji.


Chcesz wiedzieć więcej?

Napisz - info@elab.edu.pl