Często zadawane pytania

1Czy aby aplikować na studia w USA wystarczy polska matura?

Nie. Aby aplikować na większość amerykańskich uczelni będziesz musiał zdać specjalny egzamin SAT (Scholastic Assessment Test) który uprawni Cię do starania się o przyjęcie na amerykańskie studia. USA wymaga od swoich aplikantów zdanego egzaminu SAT, tak jak w Polsce wymagane jest zdanie matury

Oprócz ogólnego egzaminu SAT w niektórych wypadkach może być wymagany egzamin SAT subjects czyli egzamin z konkretnych przedmiotów.

SAT to pisemny egzamin wymagany, aby podjąć studia I stopnia prawie na wszystkich uczelniach wyższych USA.

Składa się on z 3 części: czytania ze zrozumieniem, matematyki i pisania. Cały test trwa 3 godziny 45 minut. Można również zdać dodatkowe SAT-y z innych przedmiotów, np. historia, fizyka. Maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania na części głównej SAT to 1600 punktów. 

Jeśli nie chcesz pisać egzaminu SAT również znajdziemy dla Ciebie amerykańskie uczelnie, jednak z zaznaczeniem, że nie będą one należały do prestiżowej Ivy League.

2Jak wygląda system edukacji wyższej w USA?

System edukacji w USA różni się od polskiego.

Studia licencjackie trwają w USA 4 lata, przy czym na pierwszym roku, studenci pobierają naukę z różnych dziedzin - pozwala to im w dalszych latach edukacji wybrać tak zwane 'Majors and Minors' czyli przedmioty, w których później będą się specjalizować.

Co ważne, w USA nie można studiować medycyny czy prawa bezpośrednio zaczynając od poziomu licencjata. Jeśli więc, chciałbyś studiować jeden z tych dwóch kierunków, musisz ukończyć studia licencjackie (Bachelor) i dopiero na poziomie magisterskim (Graduate) aplikować na uczelnię medyczną czy prawniczą.

Studia magisterskie w USA typowo trwają dwa lata, jednak są uczelnie, gdzie ukończysz ten program w jeden rok.

3Czy studiowanie w USA jest drogie?

Koszty studiów w USA nie należą do najniższych - koszt jednego roku waha się pomiędzy 30 a 50 tys. dolarów dlatego też warto postarać się o aplikację na uniwersytety, które oferują stypendia w systemie need-blind - to znaczy, że jeśli przyjmą Cię na miejsce, upewnią się, że znajdą się pieniądze na pokrycie kosztów Twoich studiów.

Uczelnie w USA oferują różne stypendia, jednak nie są one gwarantowane. Stypendia różnią się typem (akademickie/sportowe) i są przydzielane bezpośrednio przez uczelnię - oznacza to, że różne uniwersytety w USA będą miały różne stypendia.

 

4Jakie mam możliwości jeśli chodzi o stypendia w USA?

Amerykański system oświaty jest otwarty na ludzi wyróżniających się, nawet gdy nie posiadają odpowiednich funduszy wymaganych do podjęcia nauki.

Na przykład uniwersytety z tzw. Ivy League m.in. Harvard, MIT, Columbia czy Stanford, przyznają stypendia w systemie need-blind. Oznacza to, że uczelnia, decydując się na przyjęcie kandydata, składa jednocześnie deklarację przyznania mu stypendium w takiej wysokości, żeby jego rodzina była w stanie podołać finansowo temu wyzwaniu (zarobki rodziców podawane są na etapie aplikacji).

Także stypendia naukowe oferowane przez renomowane uniwersytety prywatne to potężne środki finansowe powodujące, że studiowanie tam może okazać się nawet tańsze niż edukacja np. w Wielkiej Brytanii.

Uczelnie amerykańskie proponują również stypendia sportowe, należy jednak pamiętać, że konkurencja jest tutaj ogromna i trzeba wykazać się naprawdę sporymi osiągnięciami sportowymi.

5Jaki egzamin językowy jest wymagany aby podjąć studia w USA?

Aby rozpocząć studia w USA musimy zdać egzamin TOEFL. W niektórych wypadkach honorowany będzie również egzamin IELTS. w komputerowej wersji testu TOEFL – iBT (Internet-Based Test) można uzyskać od 0 do 120 punktów. Oczywiście im wyższy wynik tym lepiej a ten oscylujący w granicach 110 jest bardzo wysoki.

Egzamin IELTS punktowany jest od 1 do 9, gdzie 9 oznacza osobę płynnie i ze zrozumieniem posługującą się językiem angielskim (tzw. Expert User).

6Kiedy należy aplikować na uniwersytety w USA?
Nie zwlekaj z aplikacją - uniwersytety mają różne terminy aplikacji, jednak im szybciej ją złożysz tym lepiej, szczególnie, jeśli planujesz aplikować o stypendium
7Chcę studiować w USA, ale nie chcę pisać SATów - co mogę zrobić?

Dla osób, które nie chcą pisać egzaminów SAT, oferujemy specjalne programy stworzone we współpracy z OnCampus - programy będące odpowiednikiem pierwszego roku na amerykańskiej uczelni (uczysz się bezpośrednio w tej szkole).

Program ten gwarantuje przejście na drugi rok na tej samej uczelni. Programy te oferowane są między innymi na następujących uniwersytetach: California State University, Monterey Bay (CSUMB), The University of Rhode Island, University of Rochester. Aby dowiedzieć się więcej o tym programie skontaktuj się z nami.

Aplikuj

Zaaplikuj teraz i dostań się
na wymarzony kierunek!Baza wiedzy

Znajdź kierunek dla siebie

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki kierunków i wybierz swoje wymarzone studia.

Do końca terminu aplikacji na 2018/2019 pozostało:

00

dni


00

godzin


00

minut


00

sekund


Wybierz kierunek już dziś! Wyszukaj go w formularzu obok

Opinie o nas

 • Bardzo profesjonalne doradztwo. Dostałem się na magisterkę w UK z pomocą konsultantki Agaty. Polecam.

  Cezary Avatar Cezary
  3/30/2018

  Bardzo polecam Elab, profesjonalna i skuteczna pomoc w aplikacji na studia w Wielkiej Brytanii. Świetne materiały instruktażowe: o aplikacji krok po kroku, jak przygotować bardzo dobrze personal statement i referencje i wiele więcej. Szybki kontakt nawet o każdą drobnostkę. Po prostu spełniają marzenia!

  Adam Avatar Adam
  10/27/2017

  Jak najbardziej polecam współpracę z Elab! Rok temu nawet nie śniłoby mi się, że będę w tym miejscu w którym jestem obecnie. Znajdując stronę przypadkowo "bo może kiedyś zdobędę się na odwagę", wypełniłam formularz, a po godzinie dostałam telefon od konsultanta Michała, dzięki któremu "kiedyś" zamieniło się na "teraz"! I... Czytaj dalej

  Katarzyna Avatar Katarzyna
  10/20/2017
 • Bardzo profesjonalna pomoc. Bez Elabu nie udałoby mi się dostać na uczelnię. Odpowiadają na wszystkie pytania, przesyłają potrzebne dokumenty z instrukcjami jak je wypełnić, kontaktują się z uczelniami... pomagają we wszystkim w czym czujesz się zielony. Mają doświadczenie i wiedzę. Bardzo dziękuje i polecam każdemu. Jeśli chcesz iść na uczelnię... Czytaj dalej

  Ola Avatar Ola
  9/05/2017

  Na wstępie - profesjonalna pomoc w rekrutacji oraz doborze kierunków (wg Waszych zainteresowań!), a także doskonały kontakt z całym gronem ELAB od początku do "końca". Macie pytania? Nie martwcie się. Zyskujecie na nie wszystkie odpowiedzi oraz multum dodatkowych informacji, nie tylko odnośnie przebiegu rekrutacji, procesu aplikacji, wymagań uczelni, czy studiowania,... Czytaj dalej

  Lila Avatar Lila
  7/25/2017

  Najważniejsze co muszę powiedzieć to, że bardzo dziękuję całemu Elabowi za pomoc w każdym kroku rekrutacji. Zaczynajac od wyboru uczelni, poprzez personal statement i referencje, kończąc na wysłaniu aplikacji. Bez Elabu pewnie nie zdecydowałabym się na studia za granicą, a myślałam o tym od gimnazjum. Bardzo się cieszę, że mogłam... Czytaj dalej

  Anita Avatar Anita
  1/11/2017
 • Komu z nas chociaż przez chwilę nie przemknęła myśl o studiowaniu za granicą? Konsultanci z fundacji Elab pomagają przekuć nasze marzenia w czyny, dzięki nim proces rekrutacji, który dla nas wydaje się żmudny i trudny do zrealizowania okazuje się dość przyjemny. Szczególne podziękowania kieruję do Ani Bujarskiej, która przypadkiem zachęciła... Czytaj dalej

  Joanna Avatar Joanna
  12/17/2016

  Zawsze chciałam studiować za granicą ale jakoś nie miałam motywacji żeby móc te plany zrealizować, i tak mi właśnie minął licencjat. Ale potem natknęłam się na reklamę Elab i mimo, że wydawała mi się trochę podchwytliwa - była aż za piękna, bo czy to faktycznie może być takie proste jak... Czytaj dalej

  Agata Avatar Agata
  11/21/2016

  Elab mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie aplikującej na studia zagraniczne. Sam proces do najłatwiejszych nie należy i początkowo może odstraszać, ale z pomocą profesjonalnych konsultantek wszystko idzie dużo płynniej. Chciałabym serdecznie podziękować Agnieszce Łuczak i Oldze Siczek, a także całemu teamowi za zorganizowanie spotkań, na których przyszli, zagraniczni... Czytaj dalej

  Anna Avatar Anna
  8/18/2016
 • Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że ciężko jest napisać recenzje, która w pełni oddałaby to jak wspaniałą fundacją jest Elab. O studiowaniu za granicą marzyłem od dawna, ale nigdy nie traktowałem tego jako coś realnego. Odwiedziłem masę stron internetowych 'zachęcających' do studiowania w UK, obejrzałem wiele filmów na youtubie, przejrzałem... Czytaj dalej

  Michał Avatar Michał
  8/16/2016