Typy szefów, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć w swojej karierze.
12 lipca 2017
10 typów polskich przedsiębiorców
12 lipca 2017
Olga

Na jakie umowy mogą liczyć studenci?

Ze studentem umówić się można na wszystko (hehe)… że będzie się pilnie oraz systematycznie uczył, w terminach zaliczał co najmniej na czwórkę egzaminy i kolokwia (bez ściągania i plagiatowania) oraz aktywnie uczestniczył w zajęciach. Wystarczy mu wytłumaczyć, że takie postępowanie sprawi, że przyswoi wiedzę oraz nabędzie umiejętności tak potrzebne mu później na rynku pracy. Ale opis ten dotyczy chyba studenta idealnego, a tacy przecież – jak powszechnie wiadomo – w skali całego kraju rodzą się raz na rok, nie częściej.

Z takim perfekcyjnym studentem na wszystko umówić się chcą nie tylko nauczyciele akademiccy, lecz również pracodawcy. Nie wszyscy oczywiście – tylko ci nieliczni, którzy wierzą, że taki niepospolity uczeń jeszcze przed uzyskaniem tytułu magistra będzie gotowy, by sprostać najbardziej skomplikowanym zagadnieniom naukowym – głównie z zakresu nauk ścisłych.

Czyli np. koncerny farmaceutyczne od lat starające się opracować preparaty skuteczne w walce z chorobami uznawanymi za nieuleczalne. Szefowie tego typu firm są świadomi faktu, że przełom w ich działalności gospodarczej nie dokona się samoistnie i że nie wystarczy wyłącznie wyposażenie laboratoriów w supernowoczesny sprzęt. Z osobników wkraczających na rynek pracy muszą wyłowić najlepszych specjalistów nie tylko zresztą chemików (również inżynierów, informatyków, prawników itp.) I tu pomocna bywa dobrze skonstruowana umowa stażowa.

Nieśmiertelne dzieło/zlecenie

 

Przeciętni studenci mogą co najwyżej liczyć na umowę o pracę w wymiarze 1/3 lub 1/2 etatu, ale najczęściej dostają umowy cywilnoprawne – o dzieło lub umowę-zlecenia. Taka umowa zobowiązuje ich do stworzenia określonego dzieła (np. sporządzenia kwerendy bibliotecznej, wykonania elementów graficznych takich jak np. logo, plakat czy ulotka bądź też odśnieżenia parkingu lub usunięcia sterty gruzu) lub wykonywania przez czas określony w umowie szeregu mniej lub bardziej konkretnych czynności (np. wpisywania danych do komputera, dbania o zatowarowanie półek sklepowych albo namawiania do kupna produktów lub usług).

Dla kogo umowa o pracę?

 

Umowa o pracę dotyczy na ogół studentów kształcących się w trybie zaocznym lub rzadziej wieczorowym. Wówczas istnieje cień szansy na to, że będzie to umowa przewidująca pracę na pełen etat. I nawet jeśli ktoś zainteresowany taką umową otrzyma ją, to w przeważającej liczbie przypadków będzie to umowa na czas określony np. trzy-, sześcio- lub dwunastomiesięczny. Takie parametry to prosta konsekwencja jednej z trzech okoliczności:

 • albo pracodawca nie ufa komuś, kto wciąż jeszcze się kształci i na ogół prowadzi – mówiąc delikatnie – mało higieniczny tryb życia,
 • albo ma w planach zatrudnianie go w formie zastępstwa jedynie na czas nieobecności wykwalifikowanego sprawdzonego pracownika
 • albo wychodzi z założenia, że student choćby był nawet prymusem na uczelni to dopiero „żółtodziób”, którego trzeba doszkalać i tłumaczyć mu specyfikę pracy właściwą danemu stanowisku.

Trudno bowiem oczekiwać, że tak wymarzona przez wielu umowa o pracę na czas nieokreślony (znacznie ułatwiająca życiową stabilizację i założenie rodziny) trafi się dwudziestolatkowi, który bardzo często zwyczajnie jeszcze nie wie, co chciałby w życiu robić.

Lukratywny kontrakt

 

Z kolei aspiracje młodzieży mającej tzw. parcie na szkło (lub które fascynuje show-biznes) oraz wszelkiej maści młodych sportowców i początkujących artystów zaspokoi inna forma umowy. Takową jest dowolny rodzaj kontraktu opiewającego na pokaźną sumę. Znane są kontrakty menedżerskie, reklamowe, sportowe, nagraniowe, artystyczne, sponsorskie itd. Jednakże w oparciu o taką umowę pracują zwykle gwiazdy lub indywidualności, które mają niewiele wspólnego ze zwykłymi żakami.

Owszem może się zdarzyć, że ten czy inny celebryta zapragnie udowodnić sobie i światu, że nie jest tylko uosobieniem talentu, ale również jednostką dość bystrą, by zasługiwać na tytuł magistra. I wówczas taki „idol”, pojawiając się od czasu do czasu na korytarzu uczelni, styka się ze zwykłymi zjadaczami chleba. Na polskim podwórku „taki los dotknął” m. in. Szymona Wydrę i Alicję Janosz, którzy jednocześnie reklamowali i studiowali w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Natomiast z gwiazd zagranicznych w tym kontekście warto wymienić Rowana Atkinsona i Hugh Granta, którzy ukończyli Oxford oraz dwójkę wybitnych aktorów amerykańskich z dyplomem uniwersytetu Yale – Jodie Foster i Edwarda Nortona.

Autor: Prohumanus

 

 

 

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Ze studentem umówić się można na wszystko (hehe)… że będzie się pilnie oraz systematycznie uczył, w terminach zaliczał co najmniej na czwórkę egzaminy i kolokwia (bez ściągania i plagiatowania) oraz aktywnie uczestniczył w zajęciach. Wystarczy mu wytłumaczyć, że takie postępowanie sprawi, że przyswoi wiedzę oraz nabędzie umiejętności tak potrzebne mu później na rynku pracy. Ale opis ten dotyczy chyba studenta idealnego, a tacy przecież – jak powszechnie wiadomo – w skali całego kraju rodzą się raz na rok, nie częściej.

Z takim perfekcyjnym studentem na wszystko umówić się chcą nie tylko nauczyciele akademiccy, lecz również pracodawcy. Nie wszyscy oczywiście – tylko ci nieliczni, którzy wierzą, że taki niepospolity uczeń jeszcze przed uzyskaniem tytułu magistra będzie gotowy, by sprostać najbardziej skomplikowanym zagadnieniom naukowym – głównie z zakresu nauk ścisłych.

Czyli np. koncerny farmaceutyczne od lat starające się opracować preparaty skuteczne w walce z chorobami uznawanymi za nieuleczalne. Szefowie tego typu firm są świadomi faktu, że przełom w ich działalności gospodarczej nie dokona się samoistnie i że nie wystarczy wyłącznie wyposażenie laboratoriów w supernowoczesny sprzęt. Z osobników wkraczających na rynek pracy muszą wyłowić najlepszych specjalistów nie tylko zresztą chemików (również inżynierów, informatyków, prawników itp.) I tu pomocna bywa dobrze skonstruowana umowa stażowa.

Nieśmiertelne dzieło/zlecenie

 

Przeciętni studenci mogą co najwyżej liczyć na umowę o pracę w wymiarze 1/3 lub 1/2 etatu, ale najczęściej dostają umowy cywilnoprawne – o dzieło lub umowę-zlecenia. Taka umowa zobowiązuje ich do stworzenia określonego dzieła (np. sporządzenia kwerendy bibliotecznej, wykonania elementów graficznych takich jak np. logo, plakat czy ulotka bądź też odśnieżenia parkingu lub usunięcia sterty gruzu) lub wykonywania przez czas określony w umowie szeregu mniej lub bardziej konkretnych czynności (np. wpisywania danych do komputera, dbania o zatowarowanie półek sklepowych albo namawiania do kupna produktów lub usług).

Dla kogo umowa o pracę?

 

Umowa o pracę dotyczy na ogół studentów kształcących się w trybie zaocznym lub rzadziej wieczorowym. Wówczas istnieje cień szansy na to, że będzie to umowa przewidująca pracę na pełen etat. I nawet jeśli ktoś zainteresowany taką umową otrzyma ją, to w przeważającej liczbie przypadków będzie to umowa na czas określony np. trzy-, sześcio- lub dwunastomiesięczny. Takie parametry to prosta konsekwencja jednej z trzech okoliczności:

 • albo pracodawca nie ufa komuś, kto wciąż jeszcze się kształci i na ogół prowadzi – mówiąc delikatnie – mało higieniczny tryb życia,
 • albo ma w planach zatrudnianie go w formie zastępstwa jedynie na czas nieobecności wykwalifikowanego sprawdzonego pracownika
 • albo wychodzi z założenia, że student choćby był nawet prymusem na uczelni to dopiero „żółtodziób”, którego trzeba doszkalać i tłumaczyć mu specyfikę pracy właściwą danemu stanowisku.

Trudno bowiem oczekiwać, że tak wymarzona przez wielu umowa o pracę na czas nieokreślony (znacznie ułatwiająca życiową stabilizację i założenie rodziny) trafi się dwudziestolatkowi, który bardzo często zwyczajnie jeszcze nie wie, co chciałby w życiu robić.

Lukratywny kontrakt

 

Z kolei aspiracje młodzieży mającej tzw. parcie na szkło (lub które fascynuje show-biznes) oraz wszelkiej maści młodych sportowców i początkujących artystów zaspokoi inna forma umowy. Takową jest dowolny rodzaj kontraktu opiewającego na pokaźną sumę. Znane są kontrakty menedżerskie, reklamowe, sportowe, nagraniowe, artystyczne, sponsorskie itd. Jednakże w oparciu o taką umowę pracują zwykle gwiazdy lub indywidualności, które mają niewiele wspólnego ze zwykłymi żakami.

Owszem może się zdarzyć, że ten czy inny celebryta zapragnie udowodnić sobie i światu, że nie jest tylko uosobieniem talentu, ale również jednostką dość bystrą, by zasługiwać na tytuł magistra. I wówczas taki „idol”, pojawiając się od czasu do czasu na korytarzu uczelni, styka się ze zwykłymi zjadaczami chleba. Na polskim podwórku „taki los dotknął” m. in. Szymona Wydrę i Alicję Janosz, którzy jednocześnie reklamowali i studiowali w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Natomiast z gwiazd zagranicznych w tym kontekście warto wymienić Rowana Atkinsona i Hugh Granta, którzy ukończyli Oxford oraz dwójkę wybitnych aktorów amerykańskich z dyplomem uniwersytetu Yale – Jodie Foster i Edwarda Nortona.

Autor: Prohumanus