Ciekawostki o Coventry University
5 października 2018
Olga

Studia w Danii – poradnik dla kandydatów

Jak studiować w Danii?

Jak dostać się na studia w Danii? Jakie są wymagania rekrutacyjne? Ile kosztują studia w Danii i studenckie życie? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki, jak aplikować na studia znajdziesz w naszym poradniku.

Studia licencjackie dla obywateli Unii Europejskiej są bezpłatne. Dania jest w ścisłej czołówce rankingów pod względem jakości życia. Dania słynie nie tylko z LEGO czy legendarnego wzornictwa, ale także z wysokiego poziomu edukacji.

Duńskie uczelnie należą do najlepszych w Europie, a językiem wykładowym na wielu z nich jest angielski. Dania jest drugim najpopularniejszym, zaraz po Wielkiej Brytanii, krajem wybieranym przez europejskich studentów. Na studiach w Danii spotkasz osoby z całego świata.  To doskonała okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości.

Studia w Danii w praktyce

To, co wyróżnia Danię, to nauka praktycznych umiejętności wymaganych na rynku pracy. Teoria sprowadza się do niezbędnego minimum, a studenci z różnych kierunków pracują w 4-5 osobowych grupach nad wspólnym projektem. Dużo pracy własnej, udział w warsztatach oraz konieczność odbywania praktyk w trakcie studiów zaprocentuje w przyszłości. Staże możesz odbyć w firmach współpracujących z uczelnią, także w innych krajach.  Zasadą jest, że praktyczne wnioski z praktyk muszą znaleźć się w pracy zaliczeniowej.

Zamiast egzaminów przedmiotowych, studenci zdają całoroczne testy ze wszystkich przedmiotów. Na egzaminach nie wymaga się znajomości definicji, studenci muszą wykazać się rozumieniem zagadnień i problemów. Takie doświadczenie z pewnością przyda się w pracy lub będzie atutem po powrocie do Polski.

Zaskoczeniem może być nieformalna atmosfera jaka panuje na uczelniach, studenci i wykładowcy zwracają się do siebie po imieniu.

Rodzaje uczelni w Danii

System edukacji w Danii znacznie różni się od tego, który znamy Polsce. Upraszczając, w  Danii istnieją dwa typy szkół wyższych: uczelnie nastawione na praktyczne przygotowanie do zawodu oraz tradycyjne uniwersytety.

1. Akademie Nauk Stosowanych to praktyczne studia licencjackie trwające 3-3,5 roku lub (najczęściej) dwustopniowe studia tzw. AP degree i Top-up Bachelor. To właśnie na tych studiach najwięcej kierunków oferowanych jest po angielsku. Uczelnie nastawione na praktyczne umiejętności kształcą w zakresie finansów, marketingu, zarządzania czy IT.

AP degree to pierwsza część licencjatu, trwająca 2 bądź 2,5 roku, w skład której wchodzą praktyki trwające od miesiąca do pół roku. Czas praktyk można przedłużyć i po roku wrócić na studia.

Etap drugi to Top-up, półtoraroczne bądź dwuletnie uzupełniające studia licencjackie. Możesz kontynuować swój kierunek lub wybrać nowy.  Oznacza to, że możesz otrzymać np. AP degree z marketingu, a następnie zrobić specjalizację Top-up z brandingu lub innej dziedziny. Na wybrane kierunki Top-up można aplikować również po drugim roku studiów licencjackich w Polsce. Absolwenci Akademii Nauk Stosowanych mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich, które trwają 2 lata.

Uwaga: studia w Danii zaczynają się pod koniec sierpnia. Plan zajęć na studiach w Danii układany jest pod kątem studentów. Zajęcia odbywają się zwykle 4 dni w tygodniu, rozpoczynają od godz. 8.00 / 9.00 trwają do g.15.00.

2. Tradycyjne uniwersytety prowadzące badania naukowe. Należą do nich także uczelnie będące odpowiednikami akademii sztuk pięknych w Polsce.

 

Jakie kierunki można studiować w Danii po angielsku na akademiach nauk stosowanych?

 

 • Biotechnologia – Chemical and Biotechnical Science
 • Budownictwo –  Architectural Technology and Construction Management
 • Design – Fashion Design, Graphics
 • Inżynieria materiałowa – Mechanical Engineering, Climate and Supply Engineering, Civil Engineering, Automation Engineering
 • Marketing  – Marketing Management, Branding and Marketing Management
 • Multimedia  – Multimedia Design and Communication Service
 • Programowanie  – IT Technology / Computer Science, Software Engineering
 • Turystyka  – Hospitality and Tourism Management
 • Zarządzanie – Financial Management and Services

W Danii po angielsku nie można studiować architektury, medycyny, psychologii, stosunków międzynarodowych. Studia architektoniczne po angielsku na poziomie licencjackim w Europie dostępne są wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

 

Jak się dostać na studia w Danii – praktyczne wskazówki

Jak złożyć aplikację na studia w Danii?

Składanie aplikacji i dokumentów w Danii odbywa się online przez centralny system Optagelse. Kandydat może złożyć maksymalnie 8 aplikacji.

Uwaga: Duńskie uczelnie akceptują polską maturę. Niezbędnym warunkiem jest jednak odpowiednia liczba godzin z wybranych przedmiotów z liceum lub technikum na dany kierunek studiów. Chociaż wyniki matur nie mają kluczowego znaczenia podczas rekrutacji, to również brane są pod uwagę przy ocenie kandydata.

Dokumenty wymagane do złożenia aplikacji to:

 • CV
 • Skan świadectwa z liceum
 • Wynik egzaminu z języka angielskiego
 • Tabela z liczbą godzin przedmiotów zrealizowanych w liceum (Verification form)
 • Skan dowodu lub paszportu
 • Opcjonalnie: list motywacyjny i referencje od szkolnego nauczyciela
 • Formularze aplikacyjne od Elab 

Pamiętaj, że wymagania mogą różnić się w zależności od kierunku czy uczelni. Po uzupełnieniu wymaganych dokumentów trzeba wydrukować tzw. Signature pagepodpisać i wysłać skan e-mailem na adres uczelni.

Złożenie dokumentów nie wymaga dodatkowych wydatków, a pomoc Elabu jest bezpłatna!

 

Terminy składania aplikacji i dokumentów na studia w Danii

Aplikacje na studia w Danii na semestr zimowy można składać od początku lutego do 15 marca do godz.12.00.

5 lipca o godz. 12.00 mija czas nadesłania świadectwa ukończenia szkoły średniej wraz z wynikami matur. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Ostateczne wyniki dotyczące rekrutacji podawane są z końcem lipca.

Przyjmowanie aplikacji na semestr letni trwa do 10 października.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

Po rozpatrzeniu aplikacji uczelnia zaprasza wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype. Szkolne oceny są ważne, ale w Danii bardzo duże znaczenie w ogólnym wyniku ma również rozmowa kwalifikacyjna. Uczelnia chce dokładnie poznać motywację kandydata i sprawdzić jego wiedzę na temat wybranego kierunku. W wywiadzie mogą paść pytania czy kandydata stać na taki wyjazd.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się na przełomie kwietnia i maja. Jest elementem rekrtuacji na akademie nauk stosowanych, uniwersytety jej nie stosują.

 

Wymagania dotyczące języka angielskiego

Duńskie uczelnie wymagają potwierdzenia znajomości języka angielskiego.

W większości przypadków wystarczy Oxford Online Placement Test (OOPT), który można zdać w biurze Elabu w Warszawie. Koszt 25 zł! Oczywiście, jeśli zdałeś egzamin typu CAE, IELTS, TOEFL możesz załączyć kopię certyfikatu.

OOPT akceptowany jest wyłącznie przez akademie nauk stosowanych. Aplikując na uczelnie takie jak Aarhus University czy Aalborg University wymagany jest egzamin IELTS.

 

Koszty życia i utrzymania podczas studiów w Danii

Ile kosztuje życie w Danii?

Dania należy do najdroższych krajów w Europie. Łączne koszty utrzymania na studiach to kwota między 6000–8000 koron duńskich (DKK) miesięcznie. Koszt zakwaterowania to  3000–4000 koron miesięczne, a wydatki na jedzenie ok. 2000 koron.

Inne przykładowe koszty:

 • transport – 300 koron
 • obiad w restauracji – 200 koron
 • telefon – 150 koron
 • kino – 80 koron
 • kawa – 40 koron

 

Gdzie mieszkać w trakcie studiów?

Akademiki tzw. kollegier znajdują się przy uczelniach. Jeśli są w innych częściach miasta, są dobrze skomunikowane. Do wyboru są jednoosobowe pokoje z łazienką i wspólną kuchnią, mieszkania dwu lub trzy pokojowe. Mieszkania są odświeżane przed wprowadzeniem się nowego lokatora.

Większość akademików nie jest wyposażona w meble. W praktyce nie stanowi to problemu, bo można je za darmo wypożyczyć. Miesiąc przed wprowadzeniem trzeba wpłacić kaucję i czynsz.

Wniosek o akademik najlepiej złożyć już w momencie aplikowania na studia. Kwiecień to absolutnie ostatni dzwonek! Na decyzję o przydziale akademika czeka się do 5 miesięcy.

WAŻNE: aby wniosek o akademik był ważny, musisz co miesiąc logować się do konta portalu aplikacyjnego (każde miasto ma własny portal).

Szansę na przydział rosną wraz ze stażem studiów. Im dłużej studiujesz, tym większa szansa na akademik. Wnioski mogą dotyczyć dwóch osób, które chcą mieszkać razem.

Jak otrzymać pozwolenie na pobyt w Danii?

Rozpoczynając studia w Danii musisz otrzymać pozwolenie na pobyt, wniosek złożysz w ratuszu lub urzędzie miasta. Pozwolenie wydawane jest na czas do 3 lat, z możliwością przedłużenia.

Wymagane dokumenty

 • ­2 wypełnione wnioski o pobyt
 • ­dokument ze szkoły potwierdzający przyjęcie
 • ­dokument tożsamości
 • ­2 zdjęcia

Czas oczekiwania na pozwolenie nie przekracza miesiąca. Wraz z pozwoleniem otrzymasz żółtą kartę zdrowia.

CPR, czyli duński PESEL

Krok następny to numer CPR, niezbędny do załatwienia wszystkich formalności: tylko z nim założyć konto w banku, otrzymasz kartę, kupisz numer telefonu, otrzymasz pomoc medyczną czy pracę.

 

Praktyczne porady. Jak znaleźć pracę i utrzymać się w Danii?

Praca na studiach w Danii

Dogodne godziny zajęć i ich umiarkowana liczba umożliwiają podjęcie pracy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo rynek pracy w Danii jest mały. Jej znalezienie zależy od miejsca zamieszkania i będzie łatwiejsze w Kopenhadze czy Aarhus niż mniejszych miastach.

W Danii każda praca – niezależnie od charakteru – musi być legalna i podlega formalnym rygorom. Przeciętne wynagrodzenie to około 110 koron za godzinę. Do podjęcia pracy w restauracji, magazynach, w firmie sprzątającej czy czasem w biurze wystarczy znajomość języka angielskiego. Szansą na znalezienie lepszej pracy jest znajomość duńskiego, a Duńczycy doceniają jak się mówi w ich ojczystym języku.

 

Jak otrzymać SU – rządowe stypendium socjalne?

Studenci, którzy pracują – w wymiarze minimum 43 godzin w miesiącu – mogą ubiegać się o State Educational Support (SU). Rządowe stypendium socjalne wynosi ok. 5500 koron miesięcznie.

Dokumenty, potwierdzenie miejsca pracy i wymiaru godzin, umowę składa się na macierzystej uczelni. W przypadku pozytywnie rozpatrzonego wniosku, stypendium otrzymasz po 2 miesiącach. Praca i stypendium pozwolą utrzymać się na studiach bez wsparcia rodziców. SU wypłacane jest także w czasie wakacji. Przyjeżdżając na studia zabierz ze sobą ok. 3 tys. złotych oszczędności. Nie wiesz jak długo będziesz starał się pracę czy stypendium.

 

Gdy nie wiesz, jak zacząć?

Chcesz studiować w Danii, ale nie wiesz jaki wybrać kierunek albo uczelnię? Doradzimy jakich dokumentów będzie wymagać Twoja aplikacja. Sprawdzimy Twoje kompetencje.  Podpowiemy na jakie kierunki warto aplikować. Konsultacje nic nie kosztują!

A może chcesz otrzymać więcej informacji na temat finansowania i stypendiów, skontaktuj się z nami: info@elab.edu.pl, +48 602 751 351

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Jak studiować w Danii?

Jak dostać się na studia w Danii? Jakie są wymagania rekrutacyjne? Ile kosztują studia w Danii i studenckie życie? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki, jak aplikować na studia znajdziesz w naszym poradniku.

Studia licencjackie dla obywateli Unii Europejskiej są bezpłatne. Dania jest w ścisłej czołówce rankingów pod względem jakości życia. Dania słynie nie tylko z LEGO czy legendarnego wzornictwa, ale także z wysokiego poziomu edukacji.

Duńskie uczelnie należą do najlepszych w Europie, a językiem wykładowym na wielu z nich jest angielski. Dania jest drugim najpopularniejszym, zaraz po Wielkiej Brytanii, krajem wybieranym przez europejskich studentów. Na studiach w Danii spotkasz osoby z całego świata.  To doskonała okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości.

Studia w Danii w praktyce

To, co wyróżnia Danię, to nauka praktycznych umiejętności wymaganych na rynku pracy. Teoria sprowadza się do niezbędnego minimum, a studenci z różnych kierunków pracują w 4-5 osobowych grupach nad wspólnym projektem. Dużo pracy własnej, udział w warsztatach oraz konieczność odbywania praktyk w trakcie studiów zaprocentuje w przyszłości. Staże możesz odbyć w firmach współpracujących z uczelnią, także w innych krajach.  Zasadą jest, że praktyczne wnioski z praktyk muszą znaleźć się w pracy zaliczeniowej.

Zamiast egzaminów przedmiotowych, studenci zdają całoroczne testy ze wszystkich przedmiotów. Na egzaminach nie wymaga się znajomości definicji, studenci muszą wykazać się rozumieniem zagadnień i problemów. Takie doświadczenie z pewnością przyda się w pracy lub będzie atutem po powrocie do Polski.

Zaskoczeniem może być nieformalna atmosfera jaka panuje na uczelniach, studenci i wykładowcy zwracają się do siebie po imieniu.

Rodzaje uczelni w Danii

System edukacji w Danii znacznie różni się od tego, który znamy Polsce. Upraszczając, w  Danii istnieją dwa typy szkół wyższych: uczelnie nastawione na praktyczne przygotowanie do zawodu oraz tradycyjne uniwersytety.

1. Akademie Nauk Stosowanych to praktyczne studia licencjackie trwające 3-3,5 roku lub (najczęściej) dwustopniowe studia tzw. AP degree i Top-up Bachelor. To właśnie na tych studiach najwięcej kierunków oferowanych jest po angielsku. Uczelnie nastawione na praktyczne umiejętności kształcą w zakresie finansów, marketingu, zarządzania czy IT.

AP degree to pierwsza część licencjatu, trwająca 2 bądź 2,5 roku, w skład której wchodzą praktyki trwające od miesiąca do pół roku. Czas praktyk można przedłużyć i po roku wrócić na studia.

Etap drugi to Top-up, półtoraroczne bądź dwuletnie uzupełniające studia licencjackie. Możesz kontynuować swój kierunek lub wybrać nowy.  Oznacza to, że możesz otrzymać np. AP degree z marketingu, a następnie zrobić specjalizację Top-up z brandingu lub innej dziedziny. Na wybrane kierunki Top-up można aplikować również po drugim roku studiów licencjackich w Polsce. Absolwenci Akademii Nauk Stosowanych mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich, które trwają 2 lata.

Uwaga: studia w Danii zaczynają się pod koniec sierpnia. Plan zajęć na studiach w Danii układany jest pod kątem studentów. Zajęcia odbywają się zwykle 4 dni w tygodniu, rozpoczynają od godz. 8.00 / 9.00 trwają do g.15.00.

2. Tradycyjne uniwersytety prowadzące badania naukowe. Należą do nich także uczelnie będące odpowiednikami akademii sztuk pięknych w Polsce.

 

Jakie kierunki można studiować w Danii po angielsku na akademiach nauk stosowanych?

 

 • Biotechnologia – Chemical and Biotechnical Science
 • Budownictwo –  Architectural Technology and Construction Management
 • Design – Fashion Design, Graphics
 • Inżynieria materiałowa – Mechanical Engineering, Climate and Supply Engineering, Civil Engineering, Automation Engineering
 • Marketing  – Marketing Management, Branding and Marketing Management
 • Multimedia  – Multimedia Design and Communication Service
 • Programowanie  – IT Technology / Computer Science, Software Engineering
 • Turystyka  – Hospitality and Tourism Management
 • Zarządzanie – Financial Management and Services

W Danii po angielsku nie można studiować architektury, medycyny, psychologii, stosunków międzynarodowych. Studia architektoniczne po angielsku na poziomie licencjackim w Europie dostępne są wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

 

Jak się dostać na studia w Danii – praktyczne wskazówki

Jak złożyć aplikację na studia w Danii?

Składanie aplikacji i dokumentów w Danii odbywa się online przez centralny system Optagelse. Kandydat może złożyć maksymalnie 8 aplikacji.

Uwaga: Duńskie uczelnie akceptują polską maturę. Niezbędnym warunkiem jest jednak odpowiednia liczba godzin z wybranych przedmiotów z liceum lub technikum na dany kierunek studiów. Chociaż wyniki matur nie mają kluczowego znaczenia podczas rekrutacji, to również brane są pod uwagę przy ocenie kandydata.

Dokumenty wymagane do złożenia aplikacji to:

 • CV
 • Skan świadectwa z liceum
 • Wynik egzaminu z języka angielskiego
 • Tabela z liczbą godzin przedmiotów zrealizowanych w liceum (Verification form)
 • Skan dowodu lub paszportu
 • Opcjonalnie: list motywacyjny i referencje od szkolnego nauczyciela
 • Formularze aplikacyjne od Elab 

Pamiętaj, że wymagania mogą różnić się w zależności od kierunku czy uczelni. Po uzupełnieniu wymaganych dokumentów trzeba wydrukować tzw. Signature pagepodpisać i wysłać skan e-mailem na adres uczelni.

Złożenie dokumentów nie wymaga dodatkowych wydatków, a pomoc Elabu jest bezpłatna!

 

Terminy składania aplikacji i dokumentów na studia w Danii

Aplikacje na studia w Danii na semestr zimowy można składać od początku lutego do 15 marca do godz.12.00.

5 lipca o godz. 12.00 mija czas nadesłania świadectwa ukończenia szkoły średniej wraz z wynikami matur. Dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Ostateczne wyniki dotyczące rekrutacji podawane są z końcem lipca.

Przyjmowanie aplikacji na semestr letni trwa do 10 października.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

Po rozpatrzeniu aplikacji uczelnia zaprasza wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype. Szkolne oceny są ważne, ale w Danii bardzo duże znaczenie w ogólnym wyniku ma również rozmowa kwalifikacyjna. Uczelnia chce dokładnie poznać motywację kandydata i sprawdzić jego wiedzę na temat wybranego kierunku. W wywiadzie mogą paść pytania czy kandydata stać na taki wyjazd.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się na przełomie kwietnia i maja. Jest elementem rekrtuacji na akademie nauk stosowanych, uniwersytety jej nie stosują.

 

Wymagania dotyczące języka angielskiego

Duńskie uczelnie wymagają potwierdzenia znajomości języka angielskiego.

W większości przypadków wystarczy Oxford Online Placement Test (OOPT), który można zdać w biurze Elabu w Warszawie. Koszt 25 zł! Oczywiście, jeśli zdałeś egzamin typu CAE, IELTS, TOEFL możesz załączyć kopię certyfikatu.

OOPT akceptowany jest wyłącznie przez akademie nauk stosowanych. Aplikując na uczelnie takie jak Aarhus University czy Aalborg University wymagany jest egzamin IELTS.

 

Koszty życia i utrzymania podczas studiów w Danii

Ile kosztuje życie w Danii?

Dania należy do najdroższych krajów w Europie. Łączne koszty utrzymania na studiach to kwota między 6000–8000 koron duńskich (DKK) miesięcznie. Koszt zakwaterowania to  3000–4000 koron miesięczne, a wydatki na jedzenie ok. 2000 koron.

Inne przykładowe koszty:

 • transport – 300 koron
 • obiad w restauracji – 200 koron
 • telefon – 150 koron
 • kino – 80 koron
 • kawa – 40 koron

 

Gdzie mieszkać w trakcie studiów?

Akademiki tzw. kollegier znajdują się przy uczelniach. Jeśli są w innych częściach miasta, są dobrze skomunikowane. Do wyboru są jednoosobowe pokoje z łazienką i wspólną kuchnią, mieszkania dwu lub trzy pokojowe. Mieszkania są odświeżane przed wprowadzeniem się nowego lokatora.

Większość akademików nie jest wyposażona w meble. W praktyce nie stanowi to problemu, bo można je za darmo wypożyczyć. Miesiąc przed wprowadzeniem trzeba wpłacić kaucję i czynsz.

Wniosek o akademik najlepiej złożyć już w momencie aplikowania na studia. Kwiecień to absolutnie ostatni dzwonek! Na decyzję o przydziale akademika czeka się do 5 miesięcy.

WAŻNE: aby wniosek o akademik był ważny, musisz co miesiąc logować się do konta portalu aplikacyjnego (każde miasto ma własny portal).

Szansę na przydział rosną wraz ze stażem studiów. Im dłużej studiujesz, tym większa szansa na akademik. Wnioski mogą dotyczyć dwóch osób, które chcą mieszkać razem.

Jak otrzymać pozwolenie na pobyt w Danii?

Rozpoczynając studia w Danii musisz otrzymać pozwolenie na pobyt, wniosek złożysz w ratuszu lub urzędzie miasta. Pozwolenie wydawane jest na czas do 3 lat, z możliwością przedłużenia.

Wymagane dokumenty

 • ­2 wypełnione wnioski o pobyt
 • ­dokument ze szkoły potwierdzający przyjęcie
 • ­dokument tożsamości
 • ­2 zdjęcia

Czas oczekiwania na pozwolenie nie przekracza miesiąca. Wraz z pozwoleniem otrzymasz żółtą kartę zdrowia.

CPR, czyli duński PESEL

Krok następny to numer CPR, niezbędny do załatwienia wszystkich formalności: tylko z nim założyć konto w banku, otrzymasz kartę, kupisz numer telefonu, otrzymasz pomoc medyczną czy pracę.

 

Praktyczne porady. Jak znaleźć pracę i utrzymać się w Danii?

Praca na studiach w Danii

Dogodne godziny zajęć i ich umiarkowana liczba umożliwiają podjęcie pracy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo rynek pracy w Danii jest mały. Jej znalezienie zależy od miejsca zamieszkania i będzie łatwiejsze w Kopenhadze czy Aarhus niż mniejszych miastach.

W Danii każda praca – niezależnie od charakteru – musi być legalna i podlega formalnym rygorom. Przeciętne wynagrodzenie to około 110 koron za godzinę. Do podjęcia pracy w restauracji, magazynach, w firmie sprzątającej czy czasem w biurze wystarczy znajomość języka angielskiego. Szansą na znalezienie lepszej pracy jest znajomość duńskiego, a Duńczycy doceniają jak się mówi w ich ojczystym języku.

 

Jak otrzymać SU – rządowe stypendium socjalne?

Studenci, którzy pracują – w wymiarze minimum 43 godzin w miesiącu – mogą ubiegać się o State Educational Support (SU). Rządowe stypendium socjalne wynosi ok. 5500 koron miesięcznie.

Dokumenty, potwierdzenie miejsca pracy i wymiaru godzin, umowę składa się na macierzystej uczelni. W przypadku pozytywnie rozpatrzonego wniosku, stypendium otrzymasz po 2 miesiącach. Praca i stypendium pozwolą utrzymać się na studiach bez wsparcia rodziców. SU wypłacane jest także w czasie wakacji. Przyjeżdżając na studia zabierz ze sobą ok. 3 tys. złotych oszczędności. Nie wiesz jak długo będziesz starał się pracę czy stypendium.

 

Gdy nie wiesz, jak zacząć?

Chcesz studiować w Danii, ale nie wiesz jaki wybrać kierunek albo uczelnię? Doradzimy jakich dokumentów będzie wymagać Twoja aplikacja. Sprawdzimy Twoje kompetencje.  Podpowiemy na jakie kierunki warto aplikować. Konsultacje nic nie kosztują!

A może chcesz otrzymać więcej informacji na temat finansowania i stypendiów, skontaktuj się z nami: info@elab.edu.pl, +48 602 751 351