8 złotych zasad współżycia w akademiku
11 lipca 2017
Jak studia za granicą odmienią Twoje życie?
11 lipca 2017
Olga

Koło naukowe – tak czy nie? No pewnie, że tak!

Organizacje studenckie i koła naukowe wszelkiej maści od lat kojarzone są z osobami trzymającymi nosy w książkach i totalnym braku życia prywatnego. Ale rzeczywistość jest trochę inna… „Poważnie?” – zapytasz. Owszem! Przekonam Cię, że dzięki uczestnictwu w kołach naukowych otwierają się przez studentem nowe, często niespodziewane możliwości.

O co kaman i gdzie szukać informacji?

Koła naukowe działają przy niemal każdym wydziale uczelni wyższej. Nie ma wyznacznika ile kół naukowych może powstać na uczelniach – część z nich jest fikcyjna, ale takich leszczyńskich nie biorę pod uwagę…

Jest sporo możliwości  daje Ci wybór, abyś dołączył do takiego koła, które działa zbieżnie z Twoimi zainteresowaniami. Uwierz mi są takie i nie musisz się zamykać na swój instytut czy wydział – jest ich znacznie więcej, prawnicy prowadzą koło debat oksfordzkich, studenci dziennikarstwa koło marketingu, a przyszli medycy, kaznodzieje i znachorzy (lekarze, anestezjolodzy i pielęgniarze) spotykają się, by zgłębiać rozwój osobisty, fizycy jeżdzą na super konkursy, a matematycy kombinują z drukiem 3D.

Każde koło posiada swojego opiekuna, którym jest jeden z wykładowców akademickich – jeśli trafisz na młodego doktora „frika”, który cały żyje współpracą ze studentami i ma na to ciekawy pomysł, to trzymaj się go! Po latach spędzonych na studiach docenisz jak bardzo przyczynił się do twojego i o ile bogatszym człowiekiem jesteś. Szukaj takich ludzi – przez www, fejsbuka, znajomych, samorząd, sekretariat, rozglądaj się na studenckich eventach i… ZNAJDŹ.

Życie nie musi boleć, czyli czego pragnie pokolenie Y?

 

NOWE ZNAJOMOŚCI

Nie da się ukryć, że dzięki kołu naukowemu poszerza się grono znajomych. Z reguły każde koło liczy co najmniej kilka osób, tak więc na starcie masz nowych studenckich sojuszników. Jeśli Z reguły są to osoby z rożnych roczników i jednego kierunku o różnych specjalnościach.

Masz więc dużą szansę na to, że zdobędziesz upragnione notatki, rozwiążesz trudne zadanie z matematyki (w końcu kolega z koła jest rok wyżej od Ciebie) albo zdobędziesz kontakt do niedającej Ci spać po nocach płci przeciwnej, która jest w drugim kole (ponieważ koła naukowe często organizują razem eventy i konferencje, masz duże szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia „w akcji”). Możesz też… po prostu znaleźć kumpli na całe życie lub do skończenia uczelni I TO JEST SUPER.

5 typów przyjaciół, jakich spotkasz w swoim życiu

BUSINNES KONT(R)AKTY

Angażując się w działalność charytatywną, organizując szkolenia, konferencje lub samemu w nich uczestnicząc zapoznajesz się z przedstawicielami świata biznesu i różnych organizacji (seriously, pod warunkiem, że umiesz je utrzymać i mądrze wykorzystać). Szanuj takie znajomości – to bardzo bogata baza doświadczeń i kontaktów. Dzięki kołu naukowemu stajesz się osobą rozpoznawalną, swoimi aktywnościami pokazujesz innym „tu jestem, to potrafię!”, jako potencjalny pracownik. Możesz być pewien, że środowiska biznesu nawet w dużych miastach są bardzo małe
i każdy z każdym się zna i z łatwością może wystawić opinię na Twój temat lub polecić Cię do pracy!

Twój wpis w CV o działalności w kole naukowym może być przepustką do pierwszej posady. Bo gdy inni nie mają nic poza wspomnieniami z imprez, Ty masz już doświadczenie i na pytanie co robiłeś w czasie studiów, możesz odpowiedzieć: „Pamięta Pan konferencję/turniej/szkolenie na które był Pan zaproszony? To ja je koordynowałem, aplikowałem o grant, rozliczałem, miałem przy sobie świetną drużynę ludzi, którzy mi pomogli.” Wtedy sukces masz w kieszeni.

Typy szefów, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć w swojej karierze

BOGATA BAZA STYPENDIÓW

Studenci mogą korzystać z rozbudowanej bazy stypendialnej. Osoby należące do kół naukowych mogą sięgnąć po więcej. Tyle więcej, ile pomoże się utrzymać, rozwijać i …studiować w pełnym tego słowa znaczeniu. Warunek jest jeden: aktywność na konferencjach, średnia ocen, działalność pozanaukowa (wolontariat, praca zarobkowa itp.)

Często jest tak, że pobieranych może być kilka stypendiów jednocześnie: np. uczelniane za wyniki naukowe/sportowe oraz zewnętrzne. Jest wiele stron z bazami stypendialnymi, jedna z nich to: nauka.gov.pl. Znajdziecie tam informacje na temat stypendiów za osiągnięcia naukowe i sportowe. Są także stypendia dla osób o niskich dochodach – tzw. wyrównawcze. Stypendia przyznają organizacje, instytucje państwowe itp.  Pamiętajcie jednak aby studiować i działać w wyższej intencji niż kwota stypendium – choćby dlatego, że stypendium się kiedyś skończy, a wiedza zostanie. Do dzieła! Wszystko zależy teraz od Was!

Czytaj też:

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Jak zmienić mentalność przeciętnego Polaka według prof. Zimbardo?

13 typów ludzi, których spotkasz na uczelni

Otrzymuj najlepsze teksty z Elab Magazine prosto na Twojego maila! Wystarczy się zapisać przez formularz w prawej kolumnie strony. Prosta sprawa.

Zobacz też jak Elab może ci pomóc w wyjeździe i zajrzyj do naszej sekcji STUDIA.

 

 

Autor: Aga Zuza Ślęzak

 

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Organizacje studenckie i koła naukowe wszelkiej maści od lat kojarzone są z osobami trzymającymi nosy w książkach i totalnym braku życia prywatnego. Ale rzeczywistość jest trochę inna… „Poważnie?” – zapytasz. Owszem! Przekonam Cię, że dzięki uczestnictwu w kołach naukowych otwierają się przez studentem nowe, często niespodziewane możliwości.

O co kaman i gdzie szukać informacji?

Koła naukowe działają przy niemal każdym wydziale uczelni wyższej. Nie ma wyznacznika ile kół naukowych może powstać na uczelniach – część z nich jest fikcyjna, ale takich leszczyńskich nie biorę pod uwagę…

Jest sporo możliwości  daje Ci wybór, abyś dołączył do takiego koła, które działa zbieżnie z Twoimi zainteresowaniami. Uwierz mi są takie i nie musisz się zamykać na swój instytut czy wydział – jest ich znacznie więcej, prawnicy prowadzą koło debat oksfordzkich, studenci dziennikarstwa koło marketingu, a przyszli medycy, kaznodzieje i znachorzy (lekarze, anestezjolodzy i pielęgniarze) spotykają się, by zgłębiać rozwój osobisty, fizycy jeżdzą na super konkursy, a matematycy kombinują z drukiem 3D.

Każde koło posiada swojego opiekuna, którym jest jeden z wykładowców akademickich – jeśli trafisz na młodego doktora „frika”, który cały żyje współpracą ze studentami i ma na to ciekawy pomysł, to trzymaj się go! Po latach spędzonych na studiach docenisz jak bardzo przyczynił się do twojego i o ile bogatszym człowiekiem jesteś. Szukaj takich ludzi – przez www, fejsbuka, znajomych, samorząd, sekretariat, rozglądaj się na studenckich eventach i… ZNAJDŹ.

Życie nie musi boleć, czyli czego pragnie pokolenie Y?

 

NOWE ZNAJOMOŚCI

Nie da się ukryć, że dzięki kołu naukowemu poszerza się grono znajomych. Z reguły każde koło liczy co najmniej kilka osób, tak więc na starcie masz nowych studenckich sojuszników. Jeśli Z reguły są to osoby z rożnych roczników i jednego kierunku o różnych specjalnościach.

Masz więc dużą szansę na to, że zdobędziesz upragnione notatki, rozwiążesz trudne zadanie z matematyki (w końcu kolega z koła jest rok wyżej od Ciebie) albo zdobędziesz kontakt do niedającej Ci spać po nocach płci przeciwnej, która jest w drugim kole (ponieważ koła naukowe często organizują razem eventy i konferencje, masz duże szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia „w akcji”). Możesz też… po prostu znaleźć kumpli na całe życie lub do skończenia uczelni I TO JEST SUPER.

5 typów przyjaciół, jakich spotkasz w swoim życiu

BUSINNES KONT(R)AKTY

Angażując się w działalność charytatywną, organizując szkolenia, konferencje lub samemu w nich uczestnicząc zapoznajesz się z przedstawicielami świata biznesu i różnych organizacji (seriously, pod warunkiem, że umiesz je utrzymać i mądrze wykorzystać). Szanuj takie znajomości – to bardzo bogata baza doświadczeń i kontaktów. Dzięki kołu naukowemu stajesz się osobą rozpoznawalną, swoimi aktywnościami pokazujesz innym „tu jestem, to potrafię!”, jako potencjalny pracownik. Możesz być pewien, że środowiska biznesu nawet w dużych miastach są bardzo małe
i każdy z każdym się zna i z łatwością może wystawić opinię na Twój temat lub polecić Cię do pracy!

Twój wpis w CV o działalności w kole naukowym może być przepustką do pierwszej posady. Bo gdy inni nie mają nic poza wspomnieniami z imprez, Ty masz już doświadczenie i na pytanie co robiłeś w czasie studiów, możesz odpowiedzieć: „Pamięta Pan konferencję/turniej/szkolenie na które był Pan zaproszony? To ja je koordynowałem, aplikowałem o grant, rozliczałem, miałem przy sobie świetną drużynę ludzi, którzy mi pomogli.” Wtedy sukces masz w kieszeni.

Typy szefów, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć w swojej karierze

BOGATA BAZA STYPENDIÓW

Studenci mogą korzystać z rozbudowanej bazy stypendialnej. Osoby należące do kół naukowych mogą sięgnąć po więcej. Tyle więcej, ile pomoże się utrzymać, rozwijać i …studiować w pełnym tego słowa znaczeniu. Warunek jest jeden: aktywność na konferencjach, średnia ocen, działalność pozanaukowa (wolontariat, praca zarobkowa itp.)

Często jest tak, że pobieranych może być kilka stypendiów jednocześnie: np. uczelniane za wyniki naukowe/sportowe oraz zewnętrzne. Jest wiele stron z bazami stypendialnymi, jedna z nich to: nauka.gov.pl. Znajdziecie tam informacje na temat stypendiów za osiągnięcia naukowe i sportowe. Są także stypendia dla osób o niskich dochodach – tzw. wyrównawcze. Stypendia przyznają organizacje, instytucje państwowe itp.  Pamiętajcie jednak aby studiować i działać w wyższej intencji niż kwota stypendium – choćby dlatego, że stypendium się kiedyś skończy, a wiedza zostanie. Do dzieła! Wszystko zależy teraz od Was!

Czytaj też:

Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?

Jak zmienić mentalność przeciętnego Polaka według prof. Zimbardo?

13 typów ludzi, których spotkasz na uczelni

Otrzymuj najlepsze teksty z Elab Magazine prosto na Twojego maila! Wystarczy się zapisać przez formularz w prawej kolumnie strony. Prosta sprawa.

Zobacz też jak Elab może ci pomóc w wyjeździe i zajrzyj do naszej sekcji STUDIA.

 

 

Autor: Aga Zuza Ślęzak