inżynierskie za granicą plecak student elab studia w anglii
Referencja na studia w UK
14 listopada 2017
studentka studia prawnicze w anglii elab
Studia prawnicze w Wielkiej Brytanii to dobry wybór?
28 marca 2018
studentka zagraniczne studia dziewczyna pejzaż
Olga

5 rad, które pomogą Ci podjąć decyzję o wyjeździe na studia!

Masz obawy przed wyjazdem na studia za granicą?
Przeczytaj kilka wskazówek, które mam nadzieję rozwieją Twoje wątpliwości raz na zawsze!

Nie jest za późno!

Jeśli myślisz, że jest za późno to chcę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie! Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń. Brzmi dość banalnie, ale jeśli faktycznie na czymś Ci zależy to daj sobie tę „kolejną szansę”. Być może właśnie ta „szansa” otworzy Ci drzwi do Twojego wymarzonego świata. Oczywiście można powiedzieć, że łatwiej jest osobom takim jak ja, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze studiowaniem. Niemniej jednak, nieważne czy jesteś w trakcie studiów, czy już je skończyłeś albo masz tzw. „gap year”. W Wielkiej Brytanii tak jak i w Polsce, i w całym systemie bolońskim obowiązuje podział studiów na dwustopniowe i doktoranckie. Co oznacza, że możesz rozpocząć edukację na zagranicznej uczelni tuż po maturze albo mając tytuł licencjata, bądź magistra. Uwierz, że istnieje wiele możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda proces aplikacyjny, skontaktuj się z konsultantem Elabu, a dowiesz się wszystkich szczegółów. Proste? Pewnie, że tak !

Nie bój się samotności.

Po pierwsze, uświadom sobie, że NIE JESTEŚ SAM. Masz wokół siebie ludzi, którzy bardzo często są w tej samej sytuacji co Ty, czyli przyjechali do nowego miejsca zupełnie sami. Bez znajomych, bez rodziny. Zostawili wszystko i wszystkich w nadziei, że uda im się osiągnąć to, o czym marzyli przez całe życie.  Nie jest to łatwa decyzja, wręcz przeciwnie, może być to jedna z najtrudniejszych. Jednak myślę, że kiedyś podziękują sobie, że wykonali ten mały krok ku marzeniom.

Po drugie, tak jak powiedziała jedna z moich wykładowczyń: „ Nie będziesz miał tak dużo czasu dla siebie w przyszłości jak teraz” Wykorzystaj tą „samotność” dla własnego samorozwoju. To idealna okazja, abyś mógł nawiązać kontakt z samym sobą. To przede wszystkim czas dla Ciebie, abyś mógł odkryć siebie i dowiedzieć się czego tak naprawdę chcesz w życiu.  Jakich ludzi pragniesz wokół siebie, a jakich wolisz unikać. W dodatku, zapewniam Cię, że dowiesz się o sobie ciekawych a czasem nawet zaskakujących  rzeczy , o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Nabierzesz pewności siebie i staniesz się odważniejszy w podejmowaniu trudnych decyzji. Poznasz swoje mocne i słabe strony, a co najważniejsze nie będziesz uzależniał swojego własnego szczęścia od osób trzecich. To ty masz być szczęśliwy,  aby później dzielić się tym szczęściem z innymi. Chcę, żebyś dobrze mnie zrozumiał. Samotność na dłuższą metę nie sprzyja człowiekowi,  ale dopóki jesteś młodą osobą, pełną witalności i optymizmu postaw na siebie, powalcz o swoje życie. Przecież nic nie stracisz, a możesz zyskać wiele!

Zasługujesz na coś więcej. Nie porównuj się.

To tak jak w miłości, czasem zadawalamy się tzw. „półproduktami”, bo myślimy, że nie zasługujemy na kogoś lepszego. Kogoś, kto naprawdę będzie nas kochał i szanował. Przy kim będziemy się czuć szczęśliwie. Wypełniamy pustkę byle kim. A przecież nie o to chodzi. Tak samo jest ze studiami, wybieramy coś, co w żadnym stopniu nie odzwierciedla naszych potrzeb. Czasami to kwestia przypadku, bo akurat  znajomi poszli, to ja też. Zasługujesz na coś więcej. Uwierz, że edukacja może być ciekawym doświadczeniem, jeśli tylko ustalisz co jest dla Ciebie ważne. Jeśli  nie znalazłeś odpowiedniego kierunku w Polsce, a może jesteś po prostu ciekawy innego świata i chcesz przeżyć coś nowego? Pomyśl o studiowaniu w innym kraju. Jeśli Ci się nie spodoba, zawsze możesz wrócić.

Kolejna bardzo ważna rzecz:  nie porównuj się do innych. Myślisz, że ktoś ma większe osiągnięcia naukowe, bądź zna lepiej angielski? Być może tak jest, ale szczerze to po co sobie zawracać tym głowę ? Przecież Ty jesteś inny. Masz inne plany i  pragnienia. Pracuj nad sobą sukcesywnie i wyciągaj wnioski, a zobaczysz, że efekty przyjdą szybciej niż myślisz. 

Pamiętaj, że życie składa się z DOŚWIADZCZEŃ !

Im ciekawsze i różnorodne, tym Twoje życie jest piękniejsze. Doświadczenia mają to do siebie, że nie zawsze są przyjemne, wręcz przeciwnie mogą być trudne i przykre. Mimo wszystko uważam, że to właśnie doświadczenia mają największą wartość. Po pierwsze, uczą nas. Stajemy się mądrzejsi i silniejsi wewnętrznie. Chodzi o to, żeby  nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami losu i umieć wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Często negatywne przeżycia zmuszają nas do zmian. Stają się siłą napędową.

Oczywiście życzę Ci, abyś doświadczał w  swoim życiu jak najwięcej pozytywnych chwil , ale pamiętaj jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli, nie rezygnuj, szukaj innego rozwiązania. Bądź wytrwały.

Jakim doświadczeniem mogą być studia za granicą ? Dla każdego będzie to innego rodzaju przeżycie, ale wiem, że  nie będzie to tylko nauka, ale przede wszystkim przygoda, która zostanie Ci w pamięci na zawsze!

Nie poddawaj się ! PRÓBUJ, PRÓBUJ I JESZCZE RAZ PRÓBUJ

Wszystko ma swój czas. W moim przypadku, akurat to powiedzenie zawsze się sprawdza. Wiadomo, że każdy by chciał, aby tuż po przyjeździe na studia sprawy układały się po jego myśli. Tylko niestety tak to nie działa.  Czasem masz szczęście i będzie tak, jakbyś chciał, ale  czasem może być inaczej niż się spodziewałeś. Czy powinieneś w tym momencie rezygnować ?  Moim zdaniem nie, ale wszystko zależy od Ciebie, masz prawo wyboru. Możesz poszukać innego rozwiązania.

Bądź cierpliwy. Daj sobie czas. Sukces przyjdzie w odpowiednim czasie i zobaczysz, że zaskoczysz niejedną osobę, być może kogoś kto Cię nie doceniał, bądź mówił, że nie jesteś czegoś wart. Uwierz, że możesz więcej i nie musisz robić tego co jest Ci z góry przypisywane  Rób to, co uważasz za słuszne i to co stanowi dla Ciebie wartość.

 

Wraz z Nowym Rokiem życzę Ci przede wszystkim odwagi do robienia tego, co „niemożliwe” „nieosiągalne” i „nierealne”. Być może studia za granicą będą Twoim pierwszym krokiem, który zmieni Twoje życie. Otwórz się na świat i przede wszystkim na ludzi, których spotykasz. Szukaj swojej drogi, w której będziesz po prostu szczęśliwy. Mimo, że dopiero wyjechałam to wiele rzeczy już zrozumiałam i doceniłam. Pamiętaj, że wszystko masz dane na chwilę i tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz swój czas.

A na koniec chcę przytoczyć Ci mój ulubiony cytat z filmu „Listy do Julii”

„ ‘Co’ i ‘gdyby’ to dwa niewinne słowa, ale gdy stają razem  obok siebie nabierają mocy, by prześladować Cię przez całe życie.”

 

Autor: Karolina Antonowicz

 

 

 

 

 

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Masz obawy przed wyjazdem na studia za granicą?
Przeczytaj kilka wskazówek, które mam nadzieję rozwieją Twoje wątpliwości raz na zawsze!

Nie jest za późno!

Jeśli myślisz, że jest za późno to chcę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie! Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń. Brzmi dość banalnie, ale jeśli faktycznie na czymś Ci zależy to daj sobie tę „kolejną szansę”. Być może właśnie ta „szansa” otworzy Ci drzwi do Twojego wymarzonego świata. Oczywiście można powiedzieć, że łatwiej jest osobom takim jak ja, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze studiowaniem. Niemniej jednak, nieważne czy jesteś w trakcie studiów, czy już je skończyłeś albo masz tzw. „gap year”. W Wielkiej Brytanii tak jak i w Polsce, i w całym systemie bolońskim obowiązuje podział studiów na dwustopniowe i doktoranckie. Co oznacza, że możesz rozpocząć edukację na zagranicznej uczelni tuż po maturze albo mając tytuł licencjata, bądź magistra. Uwierz, że istnieje wiele możliwości, które są na wyciągnięcie ręki. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda proces aplikacyjny, skontaktuj się z konsultantem Elabu, a dowiesz się wszystkich szczegółów. Proste? Pewnie, że tak !

Nie bój się samotności.

Po pierwsze, uświadom sobie, że NIE JESTEŚ SAM. Masz wokół siebie ludzi, którzy bardzo często są w tej samej sytuacji co Ty, czyli przyjechali do nowego miejsca zupełnie sami. Bez znajomych, bez rodziny. Zostawili wszystko i wszystkich w nadziei, że uda im się osiągnąć to, o czym marzyli przez całe życie.  Nie jest to łatwa decyzja, wręcz przeciwnie, może być to jedna z najtrudniejszych. Jednak myślę, że kiedyś podziękują sobie, że wykonali ten mały krok ku marzeniom.

Po drugie, tak jak powiedziała jedna z moich wykładowczyń: „ Nie będziesz miał tak dużo czasu dla siebie w przyszłości jak teraz” Wykorzystaj tą „samotność” dla własnego samorozwoju. To idealna okazja, abyś mógł nawiązać kontakt z samym sobą. To przede wszystkim czas dla Ciebie, abyś mógł odkryć siebie i dowiedzieć się czego tak naprawdę chcesz w życiu.  Jakich ludzi pragniesz wokół siebie, a jakich wolisz unikać. W dodatku, zapewniam Cię, że dowiesz się o sobie ciekawych a czasem nawet zaskakujących  rzeczy , o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Nabierzesz pewności siebie i staniesz się odważniejszy w podejmowaniu trudnych decyzji. Poznasz swoje mocne i słabe strony, a co najważniejsze nie będziesz uzależniał swojego własnego szczęścia od osób trzecich. To ty masz być szczęśliwy,  aby później dzielić się tym szczęściem z innymi. Chcę, żebyś dobrze mnie zrozumiał. Samotność na dłuższą metę nie sprzyja człowiekowi,  ale dopóki jesteś młodą osobą, pełną witalności i optymizmu postaw na siebie, powalcz o swoje życie. Przecież nic nie stracisz, a możesz zyskać wiele!

Zasługujesz na coś więcej. Nie porównuj się.

To tak jak w miłości, czasem zadawalamy się tzw. „półproduktami”, bo myślimy, że nie zasługujemy na kogoś lepszego. Kogoś, kto naprawdę będzie nas kochał i szanował. Przy kim będziemy się czuć szczęśliwie. Wypełniamy pustkę byle kim. A przecież nie o to chodzi. Tak samo jest ze studiami, wybieramy coś, co w żadnym stopniu nie odzwierciedla naszych potrzeb. Czasami to kwestia przypadku, bo akurat  znajomi poszli, to ja też. Zasługujesz na coś więcej. Uwierz, że edukacja może być ciekawym doświadczeniem, jeśli tylko ustalisz co jest dla Ciebie ważne. Jeśli  nie znalazłeś odpowiedniego kierunku w Polsce, a może jesteś po prostu ciekawy innego świata i chcesz przeżyć coś nowego? Pomyśl o studiowaniu w innym kraju. Jeśli Ci się nie spodoba, zawsze możesz wrócić.

Kolejna bardzo ważna rzecz:  nie porównuj się do innych. Myślisz, że ktoś ma większe osiągnięcia naukowe, bądź zna lepiej angielski? Być może tak jest, ale szczerze to po co sobie zawracać tym głowę ? Przecież Ty jesteś inny. Masz inne plany i  pragnienia. Pracuj nad sobą sukcesywnie i wyciągaj wnioski, a zobaczysz, że efekty przyjdą szybciej niż myślisz. 

Pamiętaj, że życie składa się z DOŚWIADZCZEŃ !

Im ciekawsze i różnorodne, tym Twoje życie jest piękniejsze. Doświadczenia mają to do siebie, że nie zawsze są przyjemne, wręcz przeciwnie mogą być trudne i przykre. Mimo wszystko uważam, że to właśnie doświadczenia mają największą wartość. Po pierwsze, uczą nas. Stajemy się mądrzejsi i silniejsi wewnętrznie. Chodzi o to, żeby  nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami losu i umieć wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Często negatywne przeżycia zmuszają nas do zmian. Stają się siłą napędową.

Oczywiście życzę Ci, abyś doświadczał w  swoim życiu jak najwięcej pozytywnych chwil , ale pamiętaj jeśli coś nie pójdzie po Twojej myśli, nie rezygnuj, szukaj innego rozwiązania. Bądź wytrwały.

Jakim doświadczeniem mogą być studia za granicą ? Dla każdego będzie to innego rodzaju przeżycie, ale wiem, że  nie będzie to tylko nauka, ale przede wszystkim przygoda, która zostanie Ci w pamięci na zawsze!

Nie poddawaj się ! PRÓBUJ, PRÓBUJ I JESZCZE RAZ PRÓBUJ

Wszystko ma swój czas. W moim przypadku, akurat to powiedzenie zawsze się sprawdza. Wiadomo, że każdy by chciał, aby tuż po przyjeździe na studia sprawy układały się po jego myśli. Tylko niestety tak to nie działa.  Czasem masz szczęście i będzie tak, jakbyś chciał, ale  czasem może być inaczej niż się spodziewałeś. Czy powinieneś w tym momencie rezygnować ?  Moim zdaniem nie, ale wszystko zależy od Ciebie, masz prawo wyboru. Możesz poszukać innego rozwiązania.

Bądź cierpliwy. Daj sobie czas. Sukces przyjdzie w odpowiednim czasie i zobaczysz, że zaskoczysz niejedną osobę, być może kogoś kto Cię nie doceniał, bądź mówił, że nie jesteś czegoś wart. Uwierz, że możesz więcej i nie musisz robić tego co jest Ci z góry przypisywane  Rób to, co uważasz za słuszne i to co stanowi dla Ciebie wartość.

 

Wraz z Nowym Rokiem życzę Ci przede wszystkim odwagi do robienia tego, co „niemożliwe” „nieosiągalne” i „nierealne”. Być może studia za granicą będą Twoim pierwszym krokiem, który zmieni Twoje życie. Otwórz się na świat i przede wszystkim na ludzi, których spotykasz. Szukaj swojej drogi, w której będziesz po prostu szczęśliwy. Mimo, że dopiero wyjechałam to wiele rzeczy już zrozumiałam i doceniłam. Pamiętaj, że wszystko masz dane na chwilę i tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz swój czas.

A na koniec chcę przytoczyć Ci mój ulubiony cytat z filmu „Listy do Julii”

„ ‘Co’ i ‘gdyby’ to dwa niewinne słowa, ale gdy stają razem  obok siebie nabierają mocy, by prześladować Cię przez całe życie.”

 

Autor: Karolina Antonowicz