6 killer tips – jak napisać personal statement na medycynę?
11 lipca 2017
8 prostych sposobów na naukę angielskiego!
11 lipca 2017
Olga

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o aplikacji na medycynę za granicą!

Możecie mówić,  że moje doświadczenie w zakresie nauk medycznych kończy się mniej więcej na zdaniu matury rozszerzonej z chemii, gdzieś w okolicach roku dwutysięcznego (wieku nie zdradzam) oraz na otrzymaniu harcerskiej oznaki ratownika medycznego.

Możecie mówić, że wiedzę o ratowaniu życia pacjenta w stanie traumy czerpię z serialu Chirurdzy (btw. Przeczytaj „30 faktów z życia każdego chirurga, według serialu ‘Chirurdzy’) i że nigdy nie poprowadziłam operacji na otwartym sercu pomijając kilku nieszczęśliwych przedstawicieli płci męskiej. Może to i prawda,  ale  mimo mojego wykształcenia w naukach społecznych, o APLIKACJI na studia medyczne wiem prawie WSZYSTKO.

Tak – mogę śmiało powiedzieć, że 6 lat ciężkiej pracy nad pomocą w realizacji marzeń młodych adeptów medycyny w Elabie, uczyniło ze mnie prawdziwego MASTER-COMMANDER. Nie bez Kozery (watch out – gra słów ) success rate aplikantów Elab jest czterokrotnie wyższy niż średnia krajowa. I jasne – nasza opieka nie zagwarantuje nikomu miejsca na uczelni, ale przynajmniej zminimalizuje ryzyko katastrofalnej porażki w przypadku aplikacji bez planu i przygotowania ( „a nóż się uda pani Olu z tym UKCATEM…”).

Te kilka lat mozolnej pracy nauczyło mnie co nie co nie tylko o chorobie Hashimoto czy procesie ATP w komórkach, ale też o tym co zrobić, aby dostać się na studia. Nadszedł dzień podzielenia się z wami kilkoma sekretami:

OCENY

Zanim w ogóle dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną (odpukać w niemalowane) musisz skompletować aplikację UCAS składająca się z części „soft” (list motywacyjny i referencja) oraz hard (wszystko to co można zmierzyć i porównać w skali) – oceny i wyniki testów predyspozycji.

Niestety Polacy nie mogą zaoferować uczelni nic poza wynikami egzaminu gimnazjalnego oraz przewidywanych ocen z Polskiej Matury (lub IB). Stawia nas to w trudnej sytuacji do tego stopnia, że niektóre uniwersytety zdecydowały się w ogóle nie rozpatrywać kandydatur naszych rodaków ze względu na brak GCSEs.

Trudno się im dziwić zwłaszcza, że wraz ze zmieniającą się władzą i kaprysami komisji przewidywanie wyników matur ma więcej wspólnego z wróżeniem z fusów niż realną oceną możliwości kandydata… ale proces jest procesem i oceny na aplikacji muszą być. Twój referent powinien je „przewidzieć” na min 90% na trzech rozszerzeniach.  Możesz nawet być szefem szpitala polowego w Ghanie – jeśli Twoje oceny nie będą się plasować powyżej 85% – zapomnij o zaproszeniu na rozmowę.

TEKSTY UKCAT/BMAT

Większość uniwersytetów prosi kandydatów o UKCAT lub alternatywnie BMAT (ale nigdy oba). Ostania deska ratunku dla wszystkich nie radzących sobie dobrze z testami kompetencji – University of Bristol –  od tego roku także wymaga wyniku UKCAT.  UKCAT, ten bardziej popularny, można zdać od lipca do października na rok przed rozpoczęciem studiów i bada on umiejętności w zakresie rozumowania werbalnego, abstrakcyjnego, podejmowania decyzji, analizy danych i  trudnych sytuacji etycznych. W 2016 roku będzie można uzyskać od 900 do 2700 punktów w czterech częściach egzaminu.  I tutaj tkwi największy sekret jaki mogę wam zdradzić.

Numbers are REAL – jest to zdecydowanie najważniejszy element aplikacji. Jeśli spośród kilkunastu tysięcy aplikantów, uniwersytet ma wybrać kilkuset, musi przyjąć metodę eliminacji i jest to właśnie UKCAT.  Dobry list motywacyjny, praca badawcza i wolontariat mogą pomóc ale NICZYM nie zamalujesz słabego wyniku z UKCAT. Zdarzało mi się pomagać finalistom olimpiad, prowadzącym fundacje społeczne, międzynarodowym działaczom na rzecz transplantologii – nic z tym nie zdziałasz jeśli UKCAT nie jest dostatecznie wysoki.

Moja rada dla licealistów? Ćwiczcie UKCAT! Możecie to robić sami przez Internet, zamówić książkę na Amazonie lub zapisać się na nasze warsztaty w Warszawie, ale bez tego ani rusz w aplikacji. To samo jeśli chodzi o BMAT. Nawet błyskotliwe żarty z szefem rekrutacji na Oksfordzie o najnowszych odkryciach w dziedzinie komórek macierzystych nie pomogą jeśli później komisja otrzyma twój „średniawy” wynik z egzaminu BMAT.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Uniwersytety twierdzą, że istnieje ograniczona ilość pracy, aby przygotować się do testu UKCAT, ale moje doświadczenie mówi inaczej. Kandydaci którzy wracają do mnie w drugim podejściu skupiają się na ćwiczeniu pytań do UKCAT i zwiększają swój wynik o 30-50%. Rzeczywiście nie jest to test, do którego można się „wykuć”, dlatego tak ważny jest trening. Po miesiącach ćwiczeń, twój umysł po prostu łapie o co chodzi, zaczyna rozumieć logikę stojącą za konkretnymi typami pytań  i odpowiedzi zaczynają nasuwać się same. Bardzo potrzebna jest też znajomość tricków oraz systemu zarządzania czasem, które dobrze znają trenerzy pracujący z UKCATEM od lat. BMAT oprócz części badającej nasze umiejętności rozumowania logicznego bada też podstawową znajomość biologii, chemii i fizyki. Wystarczy dobrze znać zakres wymaganej wiedzy i jest to materiał do opanowania. Ważne jest także wypracowanie, które też trzeba napisać wg pewnego klucza.

Na dziś to chyba tyle. Tylko tyle i aż tyle – pozostało mi jeszcze omówić wolontariaty, personal, referencję, korespondencję z uczelniami i rozmowę kwalifikacyjną. To w następnych odcinkach mojej relacji. Na dziś – skupcie się na UKCAT – trzymam kciuki !!

Jeśli interesują cię warsztaty UKCAT lub BMAT lub chciałbyś zadać dodatkowe pytania autorce artykuły napisz na info@elabfundacja.pl i odwiedź nasze strony www.elabfundacja.pl i www.studia.elab.edu.pl 

 

 

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Możecie mówić,  że moje doświadczenie w zakresie nauk medycznych kończy się mniej więcej na zdaniu matury rozszerzonej z chemii, gdzieś w okolicach roku dwutysięcznego (wieku nie zdradzam) oraz na otrzymaniu harcerskiej oznaki ratownika medycznego.

Możecie mówić, że wiedzę o ratowaniu życia pacjenta w stanie traumy czerpię z serialu Chirurdzy (btw. Przeczytaj „30 faktów z życia każdego chirurga, według serialu ‘Chirurdzy’) i że nigdy nie poprowadziłam operacji na otwartym sercu pomijając kilku nieszczęśliwych przedstawicieli płci męskiej. Może to i prawda,  ale  mimo mojego wykształcenia w naukach społecznych, o APLIKACJI na studia medyczne wiem prawie WSZYSTKO.

Tak – mogę śmiało powiedzieć, że 6 lat ciężkiej pracy nad pomocą w realizacji marzeń młodych adeptów medycyny w Elabie, uczyniło ze mnie prawdziwego MASTER-COMMANDER. Nie bez Kozery (watch out – gra słów ) success rate aplikantów Elab jest czterokrotnie wyższy niż średnia krajowa. I jasne – nasza opieka nie zagwarantuje nikomu miejsca na uczelni, ale przynajmniej zminimalizuje ryzyko katastrofalnej porażki w przypadku aplikacji bez planu i przygotowania ( „a nóż się uda pani Olu z tym UKCATEM…”).

Te kilka lat mozolnej pracy nauczyło mnie co nie co nie tylko o chorobie Hashimoto czy procesie ATP w komórkach, ale też o tym co zrobić, aby dostać się na studia. Nadszedł dzień podzielenia się z wami kilkoma sekretami:

OCENY

Zanim w ogóle dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną (odpukać w niemalowane) musisz skompletować aplikację UCAS składająca się z części „soft” (list motywacyjny i referencja) oraz hard (wszystko to co można zmierzyć i porównać w skali) – oceny i wyniki testów predyspozycji.

Niestety Polacy nie mogą zaoferować uczelni nic poza wynikami egzaminu gimnazjalnego oraz przewidywanych ocen z Polskiej Matury (lub IB). Stawia nas to w trudnej sytuacji do tego stopnia, że niektóre uniwersytety zdecydowały się w ogóle nie rozpatrywać kandydatur naszych rodaków ze względu na brak GCSEs.

Trudno się im dziwić zwłaszcza, że wraz ze zmieniającą się władzą i kaprysami komisji przewidywanie wyników matur ma więcej wspólnego z wróżeniem z fusów niż realną oceną możliwości kandydata… ale proces jest procesem i oceny na aplikacji muszą być. Twój referent powinien je „przewidzieć” na min 90% na trzech rozszerzeniach.  Możesz nawet być szefem szpitala polowego w Ghanie – jeśli Twoje oceny nie będą się plasować powyżej 85% – zapomnij o zaproszeniu na rozmowę.

TEKSTY UKCAT/BMAT

Większość uniwersytetów prosi kandydatów o UKCAT lub alternatywnie BMAT (ale nigdy oba). Ostania deska ratunku dla wszystkich nie radzących sobie dobrze z testami kompetencji – University of Bristol –  od tego roku także wymaga wyniku UKCAT.  UKCAT, ten bardziej popularny, można zdać od lipca do października na rok przed rozpoczęciem studiów i bada on umiejętności w zakresie rozumowania werbalnego, abstrakcyjnego, podejmowania decyzji, analizy danych i  trudnych sytuacji etycznych. W 2016 roku będzie można uzyskać od 900 do 2700 punktów w czterech częściach egzaminu.  I tutaj tkwi największy sekret jaki mogę wam zdradzić.

Numbers are REAL – jest to zdecydowanie najważniejszy element aplikacji. Jeśli spośród kilkunastu tysięcy aplikantów, uniwersytet ma wybrać kilkuset, musi przyjąć metodę eliminacji i jest to właśnie UKCAT.  Dobry list motywacyjny, praca badawcza i wolontariat mogą pomóc ale NICZYM nie zamalujesz słabego wyniku z UKCAT. Zdarzało mi się pomagać finalistom olimpiad, prowadzącym fundacje społeczne, międzynarodowym działaczom na rzecz transplantologii – nic z tym nie zdziałasz jeśli UKCAT nie jest dostatecznie wysoki.

Moja rada dla licealistów? Ćwiczcie UKCAT! Możecie to robić sami przez Internet, zamówić książkę na Amazonie lub zapisać się na nasze warsztaty w Warszawie, ale bez tego ani rusz w aplikacji. To samo jeśli chodzi o BMAT. Nawet błyskotliwe żarty z szefem rekrutacji na Oksfordzie o najnowszych odkryciach w dziedzinie komórek macierzystych nie pomogą jeśli później komisja otrzyma twój „średniawy” wynik z egzaminu BMAT.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Uniwersytety twierdzą, że istnieje ograniczona ilość pracy, aby przygotować się do testu UKCAT, ale moje doświadczenie mówi inaczej. Kandydaci którzy wracają do mnie w drugim podejściu skupiają się na ćwiczeniu pytań do UKCAT i zwiększają swój wynik o 30-50%. Rzeczywiście nie jest to test, do którego można się „wykuć”, dlatego tak ważny jest trening. Po miesiącach ćwiczeń, twój umysł po prostu łapie o co chodzi, zaczyna rozumieć logikę stojącą za konkretnymi typami pytań  i odpowiedzi zaczynają nasuwać się same. Bardzo potrzebna jest też znajomość tricków oraz systemu zarządzania czasem, które dobrze znają trenerzy pracujący z UKCATEM od lat. BMAT oprócz części badającej nasze umiejętności rozumowania logicznego bada też podstawową znajomość biologii, chemii i fizyki. Wystarczy dobrze znać zakres wymaganej wiedzy i jest to materiał do opanowania. Ważne jest także wypracowanie, które też trzeba napisać wg pewnego klucza.

Na dziś to chyba tyle. Tylko tyle i aż tyle – pozostało mi jeszcze omówić wolontariaty, personal, referencję, korespondencję z uczelniami i rozmowę kwalifikacyjną. To w następnych odcinkach mojej relacji. Na dziś – skupcie się na UKCAT – trzymam kciuki !!

Jeśli interesują cię warsztaty UKCAT lub BMAT lub chciałbyś zadać dodatkowe pytania autorce artykuły napisz na info@elabfundacja.pl i odwiedź nasze strony www.elabfundacja.pl i www.studia.elab.edu.pl