8 fraz, które musisz wypowiadać, jeśli chcesz być dobrym liderem.
12 lipca 2017
40 sygnałów, że jesteś tytanem pracy i będziesz bardzo bogaty.
12 lipca 2017
Olga

12 zawodów, które nie istniały, gdy byłeś dzieckiem

Dziś nie są niczym niezwykłym, chociaż ich nazwy brzmią niekiedy obco i dość oryginalnie. Pojawiały się stopniowo, z biegiem naszego dorastania, więc mamy wrażenie, że muszą istnieć od dawna. Zwłaszcza, że duża część z nas dzięki nim się utrzymuje. Jednak nasi rodzice, gdy byliśmy mali, nie mogli jeszcze mieć o nich pojęcia. Oto 12 zawodów, w które nie bawiliście się będąc dziećmi (co do niektórych z nich – mamy nadzieję, że wasze dzieci także nie będą tego robić).

1. Specjalista do spraw social media

Gdy media społecznościowe zostały stworzone i zrobiły furorę, wymyślono też specjalistów, których zadaniem jest dbać o prawidłowe funkcjonowanie w sieci rozmaitych instytucji publicznych i przybytków o statusie prywatnym, zgodnie z przekonaniem, że skoro czegoś nie ma w Internecie, to rzekomo nie istnieje naprawdę. Dlatego na Facebooku i innych społecznościówkach odpowiednio musi prezentować się zarówno agencja reklamowa, uniwersytet, jak i sieć supermarketów. Specjalista ds. social media z pewnością zadba o stosowną ilość polubień na ich profilach.

2. Programista aplikacji mobilnych

To już zawód niemal tak samo niezbędny i prestiżowy, co lekarz lub strażak. Bez niego nasze iPhony, smartfony i inne tablety byłyby całkowicie bezużyteczne.

3. Pracownik call center

To coś podobnego do służby wojskowej, tyle, że za biurkiem i na pewno nie ma wpływu na potencjał obronny naszego kraju.

4. Vloger, Youtuber

Opcja dla tych, którzy połowę swojego życia i tak spędzą przed komputerem. Skoro jest to już przesądzone, można chociaż spróbować na tym zarobić. Wielu kreatywnym ludziom udało się w ten sposób dokonać czegoś sensownego, ale jeszcze więcej osób poległo.

5. Barista

Kiedyś specjalizacja ta funkcjonowała pod uroczą nazwą „kawiarka”. Taka forma podpowiadała o sfeminizowaniu profesji, dziś natomiast uprawiają ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kilkanaście lat temu odbyły się pierwsze w Polsce Mistrzostwa Baristów, czyli już nie tylko znawców techniki parzenia kawy, ale też prawdziwych artystów w swojej dziedzinie.

6. Instruktorka zumby, pilates i pole dance

Całkiem rentowne profesje, jeśli pomyśleć, jak wielu ludzi chce być dzisiaj fit, sporty i sexy.

7. Fundraiser

Brzmi ładnie, trochę nawet dumnie, ale bycie fundraiserem to, tak naprawdę, dość niewdzięczna praca. Osoba, która się jej podejmie ma za zadanie pozyskiwać fundusze dla organizacji pozarządowych oraz poszukiwać stałych darczyńców tychże instytucji. Wymaga to aktywności w terenie, która często oznacza pukanie do domów i zagadywanie do ludzi spotkanych na ulicy. Ale istnieje też wiele fundacji o ugruntowanej pozycji, w przypadku których bycie fundatorem (a więc i fundraiserem) dodaje prestiżu. Ludzie często podejmują się fundraisingu jako wolontariusze, chcąc wesprzeć hospicja, szpitale, schroniska czy działalność naukową, kulturalną.

8. Specjalista do spraw e-marketingu

To osoba, która tłumaczy przedsiębiorcy, dlaczego tak ważne jest, aby jego firma miała porządnie zaprojektowaną stronę internetową oraz godną pozycję w wyszukiwarce Google. Zapewnia go, że jeśli o to nie zadba, interes umrze najpierw w otchłani stron internetowych, a potem w realnym życiu.

9. Groomer

Specjalista kryjący się pod tą nazwą to nikt inny, jak swego rodzaju wizażysta, tyle, że naszych czworonożnych pupili. Zajmuje się, na przykład, profesjonalnym strzyżeniem i czesaniem zwierzaków.

10. Edytor kursu, specjalista ds. architektury IT

Stanowiska te powstały na fali rozwoju branży distance learning. Ponieważ coraz częściej lubimy uczyć się przez Internet, ktoś musi nam zapewnić dostęp do materiałów edukacyjnych, uzupełniać je o treści multimedialne, tworzyć lekcje oraz ułatwiać poruszanie się po stronach www.

11. Zoopsycholog

Dba o to, aby żyło nam się dobrze z naszymi czworonogami. Pomaga budować odpowiednią relację między zwierzęciem, a jego właścicielem, tłumaczy naturę zwierzęcia, co pozwala na zrozumienie jego zachowania, a także doradza całym rodzinom w wyborze towarzysza.

12. Bloger modowy

Nie, to już nie zawód. To stan umysłu.

Autor: Ela Gwóźdź

 

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Dziś nie są niczym niezwykłym, chociaż ich nazwy brzmią niekiedy obco i dość oryginalnie. Pojawiały się stopniowo, z biegiem naszego dorastania, więc mamy wrażenie, że muszą istnieć od dawna. Zwłaszcza, że duża część z nas dzięki nim się utrzymuje. Jednak nasi rodzice, gdy byliśmy mali, nie mogli jeszcze mieć o nich pojęcia. Oto 12 zawodów, w które nie bawiliście się będąc dziećmi (co do niektórych z nich – mamy nadzieję, że wasze dzieci także nie będą tego robić).

1. Specjalista do spraw social media

Gdy media społecznościowe zostały stworzone i zrobiły furorę, wymyślono też specjalistów, których zadaniem jest dbać o prawidłowe funkcjonowanie w sieci rozmaitych instytucji publicznych i przybytków o statusie prywatnym, zgodnie z przekonaniem, że skoro czegoś nie ma w Internecie, to rzekomo nie istnieje naprawdę. Dlatego na Facebooku i innych społecznościówkach odpowiednio musi prezentować się zarówno agencja reklamowa, uniwersytet, jak i sieć supermarketów. Specjalista ds. social media z pewnością zadba o stosowną ilość polubień na ich profilach.

2. Programista aplikacji mobilnych

To już zawód niemal tak samo niezbędny i prestiżowy, co lekarz lub strażak. Bez niego nasze iPhony, smartfony i inne tablety byłyby całkowicie bezużyteczne.

3. Pracownik call center

To coś podobnego do służby wojskowej, tyle, że za biurkiem i na pewno nie ma wpływu na potencjał obronny naszego kraju.

4. Vloger, Youtuber

Opcja dla tych, którzy połowę swojego życia i tak spędzą przed komputerem. Skoro jest to już przesądzone, można chociaż spróbować na tym zarobić. Wielu kreatywnym ludziom udało się w ten sposób dokonać czegoś sensownego, ale jeszcze więcej osób poległo.

5. Barista

Kiedyś specjalizacja ta funkcjonowała pod uroczą nazwą „kawiarka”. Taka forma podpowiadała o sfeminizowaniu profesji, dziś natomiast uprawiają ją zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kilkanaście lat temu odbyły się pierwsze w Polsce Mistrzostwa Baristów, czyli już nie tylko znawców techniki parzenia kawy, ale też prawdziwych artystów w swojej dziedzinie.

6. Instruktorka zumby, pilates i pole dance

Całkiem rentowne profesje, jeśli pomyśleć, jak wielu ludzi chce być dzisiaj fit, sporty i sexy.

7. Fundraiser

Brzmi ładnie, trochę nawet dumnie, ale bycie fundraiserem to, tak naprawdę, dość niewdzięczna praca. Osoba, która się jej podejmie ma za zadanie pozyskiwać fundusze dla organizacji pozarządowych oraz poszukiwać stałych darczyńców tychże instytucji. Wymaga to aktywności w terenie, która często oznacza pukanie do domów i zagadywanie do ludzi spotkanych na ulicy. Ale istnieje też wiele fundacji o ugruntowanej pozycji, w przypadku których bycie fundatorem (a więc i fundraiserem) dodaje prestiżu. Ludzie często podejmują się fundraisingu jako wolontariusze, chcąc wesprzeć hospicja, szpitale, schroniska czy działalność naukową, kulturalną.

8. Specjalista do spraw e-marketingu

To osoba, która tłumaczy przedsiębiorcy, dlaczego tak ważne jest, aby jego firma miała porządnie zaprojektowaną stronę internetową oraz godną pozycję w wyszukiwarce Google. Zapewnia go, że jeśli o to nie zadba, interes umrze najpierw w otchłani stron internetowych, a potem w realnym życiu.

9. Groomer

Specjalista kryjący się pod tą nazwą to nikt inny, jak swego rodzaju wizażysta, tyle, że naszych czworonożnych pupili. Zajmuje się, na przykład, profesjonalnym strzyżeniem i czesaniem zwierzaków.

10. Edytor kursu, specjalista ds. architektury IT

Stanowiska te powstały na fali rozwoju branży distance learning. Ponieważ coraz częściej lubimy uczyć się przez Internet, ktoś musi nam zapewnić dostęp do materiałów edukacyjnych, uzupełniać je o treści multimedialne, tworzyć lekcje oraz ułatwiać poruszanie się po stronach www.

11. Zoopsycholog

Dba o to, aby żyło nam się dobrze z naszymi czworonogami. Pomaga budować odpowiednią relację między zwierzęciem, a jego właścicielem, tłumaczy naturę zwierzęcia, co pozwala na zrozumienie jego zachowania, a także doradza całym rodzinom w wyborze towarzysza.

12. Bloger modowy

Nie, to już nie zawód. To stan umysłu.

Autor: Ela Gwóźdź