Dlaczego po skończeniu studiów nie powinieneś wracać do domu?
12 lipca 2017
Start-up vs korporacja – gdzie pracować? Bilans zysków i strat
12 lipca 2017
Olga

10 typów polskich przedsiębiorców

Obraz ekosystemu Polskich przedsiębiorców jest dość unikatowy na scenie nie tylko europejskiej, ale i światowej. Znajdziemy okazy żywcem wyjęte z „Misia” oraz młodych start-upowców aspirujących do przeprowadzki w okolice Doliny Krzemowej. Okres transformacji ustrojowej i boom ekonomiczny jaki nastąpił tuż po niej, zaowocował wykwitem całej gamy przedsiębiorców z różnymi pomysłami na zarobek.

Biznes to biznes, ma wiele twarzy. Przyjrzyjmy się więc dziesięciu twarzom Polskiego „biznesmena”:

1. Dorobkwiewicz

Klasa średnia. Człowiek  inteligentny, robotny i przedsiębiorczy, który urodził się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Jako młodzik wiedział jak w ‘92 skombinować mleko w proszku, szczoteczki do zębów czy sprowadzić parę maszyn z Włoch. Nie aspiruje do świata wielkiego biznesu. Zazwyczaj rodzinny, niekoniecznie wykształcony (kto miał na to czas, kiedy w latach dziewięćdziesiątych pieniądze nosiło się w walizkach?), ale oczytany. Nie pcha się w e-commerce, choć sam korzysta. Kalifornia to dla niego raczej kierunek wycieczki z rodziną niż park innowacji.

2. Dorobkiewicz Waga Ciężka

Dzieli cechy z dorobkiewiczem, jednak waga jego przedsiębiorstwa jest o wiele większa. Po transformacji miał zaoszczędzone parę złotych, nie zaczynał od zera. Wbił się w niszę – jak to mówią. Produkuje pasztety lub napoje gazowane, wzbogacił się na klasie niższej średniej lub harcerzach. Kiedy Dorobkiewicz szuka lotów na skyscannerze, Waga Ciężka kupuje najdroższe wakacje (koniecznie all inkluziw) z katalogu Itaki.  Odróżnia ich znajomość języka angielskiego  – dorobkiewicz łamie gramatykę, ale się dogada. Waga Ciężka – nie czai ni w  ząb. Za jego czasów interesy robiło się z Ruskimi.

3. Podróżnik Idealista

Wrócił z długiej podróży, zapewne po Indiach. Przeżył duchową, anty-kapitalistyczną transformację – teraz otwiera mały sklepik z perfumami orientalnymi albo wegańską restaurację w modnej dzielnicy. Pieniądze pozbierał od znajomych lub wyjął ze skarpety. Znak charakterystyczny – pociągła twarz i długi kucyk – bez względu na płeć.

4. Szafiarka lub celebryta

Zarabia duże pieniądze na ciężkiej pracy. Pisze, grywa, bywa, opiniuje, bada rynek, puszcza plotki i sama jest och ofiarą. Widywana/ny na ściankach i bankietach, nie wiedzieć czemu (bez cienia ironii) nie cieszy się szacunkiem i popularnością wśród innych przedsiębiorczych. Sygnuje imieniem butiki, kosmetyki i torebki. Czasem wystąpi w show, z czego zarobi pieniądze większe niż wielu na imporcie, hurcie czy detalu.

5. Pionek – Hipster

Prowadzi warsztat rowerowy, kwiaciarnię, warzywniak lub salon fryzjerski –  mały biznesik, nie różniący się zbytnio od konkurencji z Elbląga. Biznes nazwą lub wystrojem nawiązuje jednak do ruchu hipsterskiego. Nie wiedzieć czemu, z tego powodu często zapraszany jest na kanapę wielu popularnych programów śniadaniowych jako symbol młodej Polski przedsiębiorczej.

6. Gruba ryba

To o nich czytamy w Forbesie, a ich podobizny rzadko kiedy przedstawiane są inaczej niż na tle wyników giełdowych w pozie z zuchwale założonymi rękoma. Operują kwotami, które większości z nas nie mieszczą się w głowie, bywają w Cannes i nie rozmawiają o swojej przeszłości.

7. Młody zapaleniec

Wykształcony, elokwentny, pomysłowy. Często sprowadza na rodzimy rynek pomysły zaczerpnięte zza zachodniej granicy, rozwija ciekawe produkty, wprowadza stare biznesy na inny poziom. Tyran pracy, nie korzysta ze wsparcia funduszy VC – raczej ciągnie z Unii lub od rodziców (patrz punkt pierwszy). Potrafi się ubrać, zna żargon social media, płynnie posługuje się językiem finansów. Młodym zapaleńcom zdarza się przerost formy nad treścią oraz  cyniczne podejście do kolegów start-upowców lub hipsterów, co usprawiedliwia jednak ich lepsza płynność finansowa.

8. Grow-up Start-up

Słychać o nich coraz więcej. Ich podobizny (także ze złożonymi rękoma, jednak już broń cię panie Boże nie  w garniturze) uśmiechają się do nas z okładek „Pierwszego Miliona” i „Mam start-up”. Wyłowieni przez fundusze z zagranicznym kapitałem, operują niemałymi sumami, czego jednak nie widać jeszcze po ich zegarkach i samochodach. Nazwy ich firm to często akronimy, zapożyczenia, ciekawe gry słów. Natomiast strony internetowe korzystają wyłącznie z czcionki bebas lub helvetica.

9. Szwagier

Biznesmen, niestety, drugiej ligi. Ciągle rozwija interesy ze szwagrem, ciągle szuka dziesięciu kafelków na rozkręcenie pomysłu (których notorycznie odmawia mu żona błagająca o zajęcie się gospodarstwem lub porządną pracą). Pomysły  szwagrów zazwyczaj nie są złe i opierają się na prostych potrzebach ludzkich jak wulkanizacja opon, transport z punktu A do B (komisy) lub zakup narzędzi. Czasem brakuje wytrwałości i wiedzy, a czasem szwagier ze szwagrem opanowują cały segment Polskiej gospodarki, czego pięknym przykładem jest znany „Szwagropol”.

10. Marzyciel

Nie możemy marzyciela zakwalifikować do grona przedsiębiorców, gdyż jego przedsiębiorczość kończy się na pomysłach. Kto z nas nie ma znajomych, którzy przy papierosie opowiadają nam o planach na otworzenie frmy opartej na rozwijaniu aplikacji na Google Glass lub imporcie inteligentnych pralek?  Marzyciel zdaje się być przyparty do muru jednym merytorycznym pytaniem odnośnie biznesplanu, więc lepiej pozostawić go w strefie marzeń odpowiadając niczym innym jak półuśmiechem i wspierającym klepnięciem po ramieniu.

Opinie o nas

 • Southampton Solent University
  Marta
  Taaaak! Otwieramy nowe yankee candle, studia znowu za chwile, przeprowadziłam się nareszcie do ładnego mieszkania, bo te studenckie domy tutaj to jest porażka, No i żyjemy sobie z chłopakiem w dwójkę, podróżujemy dużo także jest super ❤️
 • Maturzystka
  Agata
  Dziękuję za referencje, po poprawkach brzmią nieporównywalnie bardziej przekonująco niż pierwsza wersja.
 • Maturzysta
  Filip
  Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od Imperial College. Muszę przyznać, że jestem z siebie odrobinę dumny, choć na razie zero w tym mojej zasługi, a cała Wasza. Dziękuję!
 • Edinburgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Cass Business School
  Karolina
  I highly appreciate everything you do for me. I can't imagine how I would get through all the application process without the possibility to have somebody I can ask and to count on. I was nicely surprised how much advice I could get about everything that came to my mind. Thank You very much for such a great support. I believe your service is invaluable.
 • BA South Asian Studies
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • University of the Arts
  Jakub
  Kiedyś nie wierzyłem, że dam radę przejść przez cały proces rekrutacji w zaledwie miesiąc, a dziś - dzięki Elab - studiuje wymarzoną fotografię w Londynie! Życie w UK, to niesamowita przygoda, studia wymagają wiele, ale oferują mnóstwo możliwości w zamian! Wykładowcy i studenci żyją przepełnieni pasją do tego co robią. Nie warto się wahać.
 • University of Cambridge
  Michał
  Studia na najlepszej uczelni w UK były moim marzeniem od początku IB. Nigdy nie poradziłbym sobie w gąszczu dokumentów, esejów (sczególnie na Cambridge) i reguł oraz jednocześnie nauce do egzaminów, gdyby nie nieoceniona pomoc indywidulanego konsultanta. Mierzę wysoko i wierzę, że warto zainwestować w sukces!
 • Grenoble Graduate School of Business
  Szymon
  Kiedy po trzech latach studiowania w Polsce zdecydowałem się na wyjazd, nie wiedziałem jak bardzo różnic się proces aplikacji, o ilu dokumentach i terminach trzeba pamiętać. Profesjonalna i zawsze fachowa pomoc konsultanta Elab uświadomiła mi wiele istotnych aspektów aplikacji, o których sam nigdy bym nie wiedział. Pomoc i rada doświadczonego profesjonalisty jest zawsze bezcenna.
 • Richmond, The American International University in London
  Justyna
  Moją przygodę ze studami w Lodynie zaczęłam od dostania sie na Middlesex University. Poczytałam trochę opinii na forach o tym uniwersytecie i zdaławałam sobie sprawę, że nie jest to najlepsza szkoła. Wtedy jeszcze to tak bardzo mi nie przeszkadzało, stwierdziłam,że ile ludzi tyle opinii i nie ma co się przejmować. Niestety już na miejscu, okazało się że opinie były prawdziwe i w Londynie sie potwierdziły. Bardzo niskie miejsce w rankingach, a także poziom nauczania słaby, miałam wrażenie, że nie stawia przede mną żadnych wyzwań. Wraz z koleżanką, również z Middlesex postanowiłyśmy przemyśleć nasze możliwości po rezygnacji. Jedyne opcje, które nam przyszły do głowy to poddanie sie i powrót do Polski, rezygnacja z Middlesex i aplikacja do jakiejś innej szkoły, ale dopiero za rok lub próba przeniesienia sie juz od nowego semestru. Wtedy zwróciłyśmy sie o pomoc do Pani Aleksandry z agencji Elab. Dzięki Elab dowiedziałyśmy sie o Richmond The American International University, gdzie złożyłyśmy podanie. W procesie aplikacji, zbierania dokumentów i kontaktu z uczelnią pomogła nam właśnie agencja Elab. W bardzo krótkim czasie udało nam się dopełnić wszystkich formalności i mogłyśmy rozpocząć studia w Richmond. Po tym doświadczeniach zdałam sobie sprawę, jak ważna jest pomoc osób, które znają sie na tych procesach aplikacyjnych, które czasem są bardzo skomplikowane. Gdyby nie Elab to prawdopodobnie teraz byłabym w Polsce, z uczuciem zmarnowanej szansy.Wyjazd za granicę na studia, z dala od rodziny bardzo mnie zmienił. Mam wrażenie, że w ciagu tych ostatnich miesięcy bardziej dojrzałam niż w ciągu 3 lat. Bardzo spodobał mi się system nauczania tutaj. Na mojej uczelni mogę wybierać sama przedmioty, układać plan tak jak mi odpowiada, a doradcy są tu dla mnie aby mi w tym pomóc. Czuje sie tu traktowana bardzo indywidualnie, nie jak jeden numer z tysięcy. Kredyt studencki może przerażać, ale należy go potraktować jako inwestycje w siebie i swoją przyszłość. Myślę, ze warto podjąć takie wyzwanie. I nawet jeśli coś nie wychodzi to nie przejmować i sie i próbować dalej. Nie każde marzenie spełnia sie ot tak, czasem trzeba do nich długo dążyć, ale to nie znaczy, że nie są nam pisane.
 • Martyna
  University of Westminster
  Martyna
  System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytani nie jest najprostszy, wymaga także wiele czasu oraz znajomości wymagań. Dzięki konsultacjom Elab byłam w stanie mu sprostać. Złożenie wszystkich aplikacji na czas byłoby w moim przypadku: osoby będącej przez ostatni rok w podróżach praktycznie niemożliwe bez pomocy Elab. W trakcie rekrutacji nierzadko miałam pytania dotyczące nurtujących mnie niejasności, na które zawsze otrzymywałam rzetelne i kompetentne odpowiedzi. Udzielana mi była także pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Elab pomógł mi także dokonać wyboru odpowiedniej uczelni, przybliżając specyfikę studiowania podobnych kierunków na różnych uczelniach. Dostałam się na wszystkie uniwersytety na jakie aplikowałam i mogę śmiało powiedzieć, że pomógł mi w tym personal statement, w którego przygotowaniu pomagał mi Elab. Zostałam także dobrze przygotowana do interview, przeprowadzanego ze mną przez jedną z uczelni. Pomoc Elab zapewniła mi miejsce na świetnym uniwersytecie. Mogę bez wahania rekomendować korzystanie z ich usług każdemu, kto tak jak ja marzy o studiowaniu w Anglii.
 • Iwona
  maturzystka
  Iwona
  Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku – jest oferta unconditional z Institute of Education – aplikacja musiała być bardzo przekonująca.
 • Grzesiek
  Edinbourgh University
  Grzesiek
  Konsultanci służą radą w każdej dziedzinie związanej ze studiami, a personal statement i referencja uzyskane dzięki Elab zapewniły mi miejsce na wymarzonym Edinburgh University. Studia w Wielkiej Brytanii to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym, krok, ba! - skok w przód.
 • Julia
  SOAS
  Julia
  Pomysł na aplikowanie na studia w Wielkiej Brytanii przyszedł mi do głowy dopiero w listopadzie, kiedy dowiedziałam się, że deadline to już 15 stycznia! Jednak dzięki konsultacjom Elab bez problemu wybrałam uniwersytety, które najbardziej mi odpowiadały i przygotowałam aplikację na najwyższym poziomie, która pomogła mi się dostać na dokładnie taki kierunek jaki chciałam – Hindi na SOAS. Studia w Londynie to spełnienie marzeń i otwarta droga do międzynarodowej kariery!
 • Weronika
  Dania Higher Education Academy
  Weronika
  Firma Elab Education Laboratory to zespół profesjonalistów z doświadczeniem i chęcią pomocy w każdej sytuacji. Bardzo dziękuję za pomoc w wyborze uczelni i aplikacji na Akademię. Po pierwszym semestrze na duńskiej uczelni wiem, że to była bardzo dobra decyzja z której jestem zadowolona. Szczególne podziękowania chciałam złożyć Pani Aleksandrze Kozerze, która była ze mną w ciągłym kontakcie, wykazała się elastycznością i dużym zaangażowaniem w kontaktach z przedstawicielami uczelni. Dała mi również wiele cennych rad i wskazówek oraz wsparcie. Z pełną odpowiedzialnością, wszystkim polecam firmę Elab.
 • Ola
  University of Cardiff
  Ola
  Myślę, że ciężko jest się ograniczyć do kilku rzeczy, ponieważ współpraca układała się świetnie przez cały czas. Na pewno dużo pomocy otrzymałam przy początkowym procesie aplikacji, personal statement i reference. Nie do pominięcia jest również fakt, że otrzymywałam rady i odpowiedzi na każde pytanie, bez względu na to ile razy pytałam o to samo lub jak banalne mogło się ono wydawać.
 • Zosia Nowak
  Richmond, The American International University in London
  Zosia Nowak
  Jestem bardzo zadowolona z usług tej organizacji. Ponad półtora roku temu w bardzo szybki, sprawny i oddany sposób pomogła mi ziścić moje marzenie o studiowaniu za granica. Dzięki całej organizacji a wszczególności dozgonnej pomocy Oli Kozery studiuje Psychologie na amerykańskiej uczelni w Londynie a całe następne pół roku spędzę na wymianie w Australii w ramach student exchange. Jeśli to nie jest spełnieniem marzeń, to nie wiem co jest. Dziękuję!
 • Grzegorz
  University College London
  Grzegorz
  Aplikuję na matematykę. Dostałem już oferty z Warwick, King’sCollege, Birmingham i Liverpool, czekam jeszcze na odpowiedź z UCL. Tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu p. Olgi i p. Aleksandry udało mi się tak sprawnie przejść przez cały proces aplikacji, szczególnie przy pisaniu Personal Statement i Referencji. Nieoceniona była pomoc P. Olgi przy sprawdzaniu uczelni, ich wymagań i przy ostatecznym wyborze. Ogromna życzliwość obu Pań, ich profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy dały efekt w postaci ofert. Bardzo dziękuję obu Paniom ponieważ dzięki nim cała ta przygoda stała się po prostu łatwa i przyjemna. Nie byłem pewien, czy współpraca z Elabem to dobry pomysł ale teraz wiem, że dostaję więcej niż oczekiwałem. Polecam! PS Właśnie dostałem PIĄTĄ ofertę – z UCL! Mam więc komplet ofert. Jeszcze raz dziękuję p. Oldze i p. Aleksandrze za tak skuteczną pomoc.
 • Julita
  University of Cambridge
  Julita
  Pani Aleksandro, Serdecznie dziekuje za wszelką pomoc przy aplikacji do Cambridge! Próbne rozmowy, materiały i wskazówki były niezwykle przydatne oraz profesjonalnie przygotowane. Rok temu bym nie uwierzyła gdyby ktos mi powiedział ze uda mi sie dostać do Cambridge i to jeszcze na inżynierię! Świetnie mi sie współpracowało z Elab i uważam że jest to niezwykła inicjatywa która pozwala spełniać marzenia! Jeszcze raz dziekuje :)
 • Justyna
  King's College London
  Justyna
  Piszę, żeby potwierdzić, że od wczoraj wieczorem moja oferta z Kingsa zmieniła się na unconditional, więc nic nie stoi mi na przeszkodzie w podjęciu studiów. Chciałabym za to bardzo, ale to bardzo podziękować całemu zespołowi Elabu za spełnienie marzenia, które miałam od początków gimnazjum. Nadal nie dociera do mnie, że zacznę studia na uczelni w top 20 rankingu światowego. Jestem też pewna, że gdyby nie Wasza pomoc (już od samego wyboru kierunku, bo wcześniej myślałam o ekonomii, a nie zarządzaniu) nie dostałabym tej conditional offer pod koniec zeszłego roku, co stanowiło dla mnie motywację w trakcie samej nauki do matury. Zarówno referencja i personal statement były niesamowicie dopracowane, a wszystkie przypomnienia o terminach wysłania kolejnych dokumentów uspokoiły rodziców. Osobno pragnęłabym podziękować Pani za bycie ciągle pod telefonem, gdy mój tata panikował przez maturę, czy nawet wczoraj przez dosyć krótkie opóźnienie Kingsa. Po rozmowie z Panią zupełnie zmieniał nastawienie co do problemu. Naprawdę nie mogłam lepiej wybrać i poznanie Elabu dwa lata temu na targach uczelni brytyjskich było najlepszą rzeczą jaka mogła mi się przytrafić w celu wyjazdu do Wielkiej Brytanii.
 • Amy
  BiomedicalScience
  Amy
  Anglia Ruskin University to wspaniałe miejsce do nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz poznania niesamowitych ludzi! Ze studiowania na tym uniwersytecie mam same dobre wspomnienia, a nabyte umiejętności na pewno przydadzą mi się w pracy. Podczas studiowania nauczyciele i pracownicy szkoły dali mi bardzo dużo wsparcia, zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Położenie szkoły oraz samo miasto Cambridge jest idealne dla młodych ludzi którzy chcą korzystać z życia studenckiego ;)Z pewnością mogę polecić ten uniwersytet osobom które chcą połączyć naukę z dobrą zabawą :)
 

Obraz ekosystemu Polskich przedsiębiorców jest dość unikatowy na scenie nie tylko europejskiej, ale i światowej. Znajdziemy okazy żywcem wyjęte z „Misia” oraz młodych start-upowców aspirujących do przeprowadzki w okolice Doliny Krzemowej. Okres transformacji ustrojowej i boom ekonomiczny jaki nastąpił tuż po niej, zaowocował wykwitem całej gamy przedsiębiorców z różnymi pomysłami na zarobek.

Biznes to biznes, ma wiele twarzy. Przyjrzyjmy się więc dziesięciu twarzom Polskiego „biznesmena”:

1. Dorobkwiewicz

Klasa średnia. Człowiek  inteligentny, robotny i przedsiębiorczy, który urodził się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Jako młodzik wiedział jak w ‘92 skombinować mleko w proszku, szczoteczki do zębów czy sprowadzić parę maszyn z Włoch. Nie aspiruje do świata wielkiego biznesu. Zazwyczaj rodzinny, niekoniecznie wykształcony (kto miał na to czas, kiedy w latach dziewięćdziesiątych pieniądze nosiło się w walizkach?), ale oczytany. Nie pcha się w e-commerce, choć sam korzysta. Kalifornia to dla niego raczej kierunek wycieczki z rodziną niż park innowacji.

2. Dorobkiewicz Waga Ciężka

Dzieli cechy z dorobkiewiczem, jednak waga jego przedsiębiorstwa jest o wiele większa. Po transformacji miał zaoszczędzone parę złotych, nie zaczynał od zera. Wbił się w niszę – jak to mówią. Produkuje pasztety lub napoje gazowane, wzbogacił się na klasie niższej średniej lub harcerzach. Kiedy Dorobkiewicz szuka lotów na skyscannerze, Waga Ciężka kupuje najdroższe wakacje (koniecznie all inkluziw) z katalogu Itaki.  Odróżnia ich znajomość języka angielskiego  – dorobkiewicz łamie gramatykę, ale się dogada. Waga Ciężka – nie czai ni w  ząb. Za jego czasów interesy robiło się z Ruskimi.

3. Podróżnik Idealista

Wrócił z długiej podróży, zapewne po Indiach. Przeżył duchową, anty-kapitalistyczną transformację – teraz otwiera mały sklepik z perfumami orientalnymi albo wegańską restaurację w modnej dzielnicy. Pieniądze pozbierał od znajomych lub wyjął ze skarpety. Znak charakterystyczny – pociągła twarz i długi kucyk – bez względu na płeć.

4. Szafiarka lub celebryta

Zarabia duże pieniądze na ciężkiej pracy. Pisze, grywa, bywa, opiniuje, bada rynek, puszcza plotki i sama jest och ofiarą. Widywana/ny na ściankach i bankietach, nie wiedzieć czemu (bez cienia ironii) nie cieszy się szacunkiem i popularnością wśród innych przedsiębiorczych. Sygnuje imieniem butiki, kosmetyki i torebki. Czasem wystąpi w show, z czego zarobi pieniądze większe niż wielu na imporcie, hurcie czy detalu.

5. Pionek – Hipster

Prowadzi warsztat rowerowy, kwiaciarnię, warzywniak lub salon fryzjerski –  mały biznesik, nie różniący się zbytnio od konkurencji z Elbląga. Biznes nazwą lub wystrojem nawiązuje jednak do ruchu hipsterskiego. Nie wiedzieć czemu, z tego powodu często zapraszany jest na kanapę wielu popularnych programów śniadaniowych jako symbol młodej Polski przedsiębiorczej.

6. Gruba ryba

To o nich czytamy w Forbesie, a ich podobizny rzadko kiedy przedstawiane są inaczej niż na tle wyników giełdowych w pozie z zuchwale założonymi rękoma. Operują kwotami, które większości z nas nie mieszczą się w głowie, bywają w Cannes i nie rozmawiają o swojej przeszłości.

7. Młody zapaleniec

Wykształcony, elokwentny, pomysłowy. Często sprowadza na rodzimy rynek pomysły zaczerpnięte zza zachodniej granicy, rozwija ciekawe produkty, wprowadza stare biznesy na inny poziom. Tyran pracy, nie korzysta ze wsparcia funduszy VC – raczej ciągnie z Unii lub od rodziców (patrz punkt pierwszy). Potrafi się ubrać, zna żargon social media, płynnie posługuje się językiem finansów. Młodym zapaleńcom zdarza się przerost formy nad treścią oraz  cyniczne podejście do kolegów start-upowców lub hipsterów, co usprawiedliwia jednak ich lepsza płynność finansowa.

8. Grow-up Start-up

Słychać o nich coraz więcej. Ich podobizny (także ze złożonymi rękoma, jednak już broń cię panie Boże nie  w garniturze) uśmiechają się do nas z okładek „Pierwszego Miliona” i „Mam start-up”. Wyłowieni przez fundusze z zagranicznym kapitałem, operują niemałymi sumami, czego jednak nie widać jeszcze po ich zegarkach i samochodach. Nazwy ich firm to często akronimy, zapożyczenia, ciekawe gry słów. Natomiast strony internetowe korzystają wyłącznie z czcionki bebas lub helvetica.

9. Szwagier

Biznesmen, niestety, drugiej ligi. Ciągle rozwija interesy ze szwagrem, ciągle szuka dziesięciu kafelków na rozkręcenie pomysłu (których notorycznie odmawia mu żona błagająca o zajęcie się gospodarstwem lub porządną pracą). Pomysły  szwagrów zazwyczaj nie są złe i opierają się na prostych potrzebach ludzkich jak wulkanizacja opon, transport z punktu A do B (komisy) lub zakup narzędzi. Czasem brakuje wytrwałości i wiedzy, a czasem szwagier ze szwagrem opanowują cały segment Polskiej gospodarki, czego pięknym przykładem jest znany „Szwagropol”.

10. Marzyciel

Nie możemy marzyciela zakwalifikować do grona przedsiębiorców, gdyż jego przedsiębiorczość kończy się na pomysłach. Kto z nas nie ma znajomych, którzy przy papierosie opowiadają nam o planach na otworzenie frmy opartej na rozwijaniu aplikacji na Google Glass lub imporcie inteligentnych pralek?  Marzyciel zdaje się być przyparty do muru jednym merytorycznym pytaniem odnośnie biznesplanu, więc lepiej pozostawić go w strefie marzeń odpowiadając niczym innym jak półuśmiechem i wspierającym klepnięciem po ramieniu.